Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa Çin'den kestane alıyor

Bursa Valisi Şahabettin Harput, kestane şekerinde dünyanın önde gelen şehirlerinden biri olan Bursa'da yeterli ürün yetiştirilemediği için imalatçı firmaların Çin'den ithalat yapmak zorunda kaldığını söyledi

Giriş Tarihi: 15.2.2013
Bursa'nın kestane üretiminin yeterli seviyede olmadığını belirten Vali Şahabettin Harput, "Bu çok acı bir gerçek. Mutlaka kestane üretimini artırmalıyız" dedi. Orman Genel Müdürlüğü, Türkiye'de kuzey, kuzey batı ve batı Anadolu'da kendiliğinden yetişen Anadolu kestanesini yaygınlaştırmak için kolları sıvadı. Bursa'da düzenlenen 'Kestane Eylem Planı Çalıştayı'nda kestane üretiminin artırılması için yapılacaklar tartışıldı. Çalıştaya Bursa Valisi Şahabettin Harput, Orman Genel Müdür Yardımcısı Yunus Şeker, Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun ve Orman Genel Müdürlüğü daire başkanları, şube müdürleri ve çeşitli üniversitelerden öğretim üyeleriyle kestane şekeri firmalarının yetkilileri katıldı. Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa'nın kestaneyi özellikle işleme ve pazarlama konusunda profesyonel üretimiyle dünyada başarılı bir şehir olduğunu ifade ederek, "Maalesef Bursa, işlediği ve pazarladığı kestanenin bir bölümünü Çin'den almak durumunda. Bu çok acı bir gerçek. Türkiye'de yetişen kestaneler yetmiyor. Bursa'nın kendi üretimi de yetmiyor. Kestane üretimini artırmalıyız" diye konuştu.

HER YIL 85 BİN AŞI

Bursa Orman Bölge Müdürü Ahmet Köksal Coşkun da Bursa bölgesinde 759 bin hektar orman olduğunu ve yalnızca13 bin hektar alanda kestane ağacı bulunduğuna dikkat çekti. Ancak bunun 6 bin 500 hektarında kestane asli ağaç türü olarak yer aldığını vurgulayan Coşkun, "Kestane ormanlarımızın 850 hektarı bozuk orman vasfında. Bursa kestane şekeriyle anıldığı için, biz 2012 yılında 5 yıllık kestane eylem planı hazırladık. Bu eylem planında her yıl 850 hektar bozuk sahayı ıslah edip 85 bin ağacı aşı yapmayı planladık" dedi.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa Çin'den kestane alıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN