Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Obezitenin çaresi kentsel tasarımda

Sağlıklı Kentler Birliği ve Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, obeziteyle en büyük mücadelenin doğru kentsel tasarımlarla mümkün olduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 15.2.2013
'Her Yönüyle Obezite Sempozyumu'nda konuşan Başkan Altepe, kent tasarımlarının obeziteyle mücadelede büyük rol üstlendiğini kaydetti. Spor sahaları, yürüyüş alanları ve bisiklet yolları ile insanları evlerinden dışarıya çıkartacak, hareket etmelerini sağlayacak tüm alt yapı hizmetlerinin belediye başkanlarının sorumluluğunda olduğunu belirten Başkan Altepe, "Bu bakımdan 'Kentlerin doktorları belediye başkanlarıdır' diyebiliriz. Sağlıklı beslenmenin yanı sıra aktif bir yaşam, obeziteyle mücadelede elimizdeki en güçlü silahlardan biri olacaktır. Kentlerimizi tasarlarken, şehrimizde yaşayan herkesi aktif yaşama yönlendirmek durumundayız" dedi.

4 YILDA 102 SPOR TESİSİ

Göreve geldikleri andan itibaren Bursa'da bu anlayış doğrultusunda hareket ettiklerini ve insanları fiziksel aktiviteye sevk etmek için 5 yılda 152 spor tesisi hedefi koyduklarını hatırlatan Başkan Altepe, büyük oranda sonuca ulaştıklarını söyledi. 'Sağlık için spor, spor için sağlıklı tesisler' sloganıyla çıktıkları yolda 4 yılda 102 spor tesisini hizmete aldıklarını vurgulayan Başkan Altepe, "5. yılda hedefimize ulaşmak için tüm gücümüzle çalışıyoruz. İnşallah başarıya ulaşacağız" diye konuştu. Bir yandan yeni tesisler inşa ederken diğer yandan eski tesisleri yenileyerek fonksiyonel ve çalışır hale getirdiklerini söyleyen Başkan Altepe, "Bu alanda en büyük 2 amacımız, her konutun yürüme mesafesinde bir spor alanının bulunması ve spor salonu olmayan hiçbir okulumuzun kalmamasıdır. 5. yılda bu hedefimize de ulaşacağımıza inanıyorum" şeklinde konuştu.

KENT PARKLARI VE AKTİF ULAŞIM

Obetizeyle mücadelede toplu taşıma araçlarının etkisine de değinen Başkan Altepe, kenti Kestel'den Görükle'ye kadar metro hatlarıyla donatarak, ring tramvaylarını her bölgeye yayarak insanları toplu taşıma araçlarına çekmeye çalıştıklarını ve yürüyüş mesafesinde fiziksel aktivitede bulunmaya zorladıklarını ifade etti. Bugün başta Dünya Sağlık Örgütü olmak üzere tüm kurumların her gün 30 dakikalık fiziksel aktivitenin insan sağlığına olan yararlarını tartışmasız kabul ettiğini vurgulayan Başkan Altepe, toplu taşıma ile yürümeyi birleştiren aktif ulaşımı baz aldıklarını, çalışmalarını bu doğrultuda sürdürdüklerini söyledi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Obezitenin çaresi kentsel tasarımda
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN