Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Roman öğrencilerin devamsızlığına ''müzikal'' çözüm

'de Roman öğrencilerin okula adapte olmasını sağlamak amacıyla okullarda müzik atölyesi oluşturuldu.

Giriş Tarihi: 15.2.2013 16:05
'de Roman öğrencilerin okula adapte olmasını sağlamak amacıyla okullarda müzik atölyesi oluşturuldu. Haftanın 4 günü müzik eğitimi alan öğrencilerin, sosyalleşmesi ve müzikal yeteneklerinin gelişmesi amaçlanıyor.

Roman öğrencilerin eğitim gördüğü okullardaki en büyük sorunun, ''okula adaptasyon'' ve ''devamsızlık'' olduğunu tespit eden İl Milli Eğitim Müdürlüğü, bu soruna çözüm amacıyla ''Eğitimle Mutlu Yarınlar'' projesini hayata geçirdi. Proje kapsamında, öğrencilerin okula adapte olmasını sağlamak amacıyla okullarda müzik atölyesi oluşturuldu.

Edirne Milli Eğitim Müdürü Hüseyin Özcan, yaptığı açıklamada, atölye çalışmasıyla müzikal yeteneği olan öğrencilerin bu yeteneğini değerlendirmek istediklerini söyledi.

Roman öğrencilerin okula gelmekten hoşlanmadıklarını, okulda sıkıldıklarını belirten Özcan, ''Okulları biraz daha eğlenceli hale getirelim dedik. Sayın valimiz, talep eden okullarda müzik atölyesi kurulması konusunda ciddi bir yardımda bulundu. Bunun ilk örneklerinden birisi Fevzipaşa İlkokulu'dur. Bu okulda ciddi bir müzik atölyesi kuruldu'' dedi.

Haftada 4 gün dersten sonra müzik

Fevzipaşa İlkokulu'nda yaşları 10 ile 14 arasında değişen 20 öğrenci, derslerin ardından müzik atölyesi çalışmalarına katılıyor. Çevre okullardaki öğrenciler de atölye çalışmalarına katılabiliyor. Davul, darbuka, bağlama, klarnet, keman gibi enstrümanları notalar kullanarak çalmayı öğrenen öğrenciler, yıl sonunda vermeyi planladıkları konser için hazırlık yapıyor.

Edirne Roman Eğitim Gönüllüleri Derneği Başkanı Turan Şallı da, Roman çocukların topluma adapte olabilmesi için sosyal projeler düzenlediklerini belirtti.

Roman öğrencilerin, müzik eğitimine yatkın olduklarını ifade eden Şallı, ''Bu tür çalışmalara kendilerini daha seri bir şekilde adapte edebiliyorlar. Çocuklarımızın iyi bir müzik eğitimi almasının, onlara iyi bir meslek olarak döneceğini biliyoruz. Meslek olarak müzisyenliği seçerlerse kendilerine iyi bir gelecek yaratabilirler'' diye konuştu.

Öğrenciler memnun

Atölye çalışmalarına katılan öğrencilerden Berkay Örs, 7 yıldır davul çaldığını, okulda arkadaşlarıyla birlikte davul çalmanın eğlenceli olduğunu belirterek, müzisyen olmak istediğini söyledi.
Atölye çalışmalarına katılan bir başka öğrenci Alişan Karabayır da 3-4 yıldır müzikle ilgilendiğini, projenin kendileri için yararlı olduğunu ifade etti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Roman öğrencilerin devamsızlığına ''müzikal'' çözüm
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN