Çocukluk hobisini ''fotoğraf kafe''de yaşatıyor

'da, çocukluğundan beri fotoğraf meraklısı olan kimyager, bu sevdasından vazgeçmeyerek açtığı ''fotoğraf kafe''de müşterilerine fotoğraf sevgisini aşılarken, hobisini meslek olarak da sürdürüyor.

Giriş Tarihi: 20.2.2013 14:57
'da, çocukluğundan beri fotoğraf meraklısı olan kimyager Koray Türker, bu sevdasından vazgeçmeyerek açtığı ''fotoğraf kafe''de müşterilerine fotoğraf sevgisini aşılarken, hobisini meslek olarak da sürdürüyor.

Koray Türker'in ilkokuldan başlayan fotoğraf çekme merakı yaşıyla birlikte daha da büyüdü. Akrabaları ve çevresindekilerle fotoğraf çeken, gezilere katılan Türker, üniversitede kimya öğrenimi almasına rağmen bu hobisinden vazgeçmedi. Üniversiteyi bitirdikten sonra çeşitli işlerde çalışan Türker, 5 yıl önce Altıparmak Mahallesi Arapşükrü Sokağı'nda Bursa'nın ilk ''fotoğraf kafesi''ni açarak, hobisini meslek haline getirdi.
Türker, AA muhabirine yaptığı açıklamada, üniversiteyi bitirdikten sonra hem fotoğrafçılık yapabilecek hem de fotoğraf meraklısı arkadaşlarıyla buluşabilecekleri bir mekan arayışı içine girdiğini söyledi.

Daha sonra kendisi gibi fotoğraf meraklısı bir arkadaşıyla işletmeyi açtıklarını anlatan Türker, ''Fotoğrafçılık son zamanlarda biraz daha popüler hale geldi. Meraklısı bir hayli fazla. Bu nedenle müşteri sıkıntısı çekmiyoruz. Çalışanlarımızı da fotoğraf meraklılarından seçiyoruz'' dedi.
Türker, işletmeleri sayesinde müşterilerinde fotoğraf tutkusu oluşturduklarını ifade ederek, ''Onlar da fotoğrafın aslında başka bir dünya olduğunu işin içine girdikçe görebiliyor. Kafemizde sergilediğimiz birçok filmli, analog makine var. Müşteriler, bunların diğer makinelerden farkını inceleyebiliyor, dokümanlardan takip edebiliyor. Karanlık oda çalışmaları bile yapıyoruz. Bütün masalarda fotoğrafçılıkla ilgili yayınlar var'' diye konuştu.

Müşterilere fotoğraf kursu

Koray Türker, isteyen müşterilerine fotoğrafçılık konusunda kurs verdiklerini de söyledi. Kurslara ortalama 15'er kişinin katıldığını belirten Türker, ''Kurs, 1,5 ay sürüyor. Bugüne kadar yaklaşık 300 kişiye eğitim verdik. Her ay kafeyi canlı tutabilecek fotoğraf sergileri açıyoruz. Meraklılarımızın çektiği fotoğrafları çerçeveletip iş yerinin duvarlarına asıyoruz. Böylece kafenin konsepti, görünüşü de değişmiş oluyor'' dedi.

Türker, çeşitli yörelere fotoğraf gezileri de düzenlediklerini ifade ederek, ''Geziler, günü birlik yada konaklamalı oluyor. Gün batımında yada sabahın erken saatlerinde örneğin Tuz Gölü'nde oluyorsunuz. Mükemmel bir manzara sizi bekliyor. Gözlerinizi orada açıyorsunuz yolculuktan sonra. Tabiatın, doğanın hangi aylarda, hangi mevsimde, hangi güneş şartlarında, günün hangi saatinde fotoğrafa uygun olduğunu bildiğimiz için o avantajımızı kullanıyoruz. Türkiye'nin tüm bölgelerine elimizden geldiğince gitmeye çalışıyoruz'' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Çocukluk hobisini ''fotoğraf kafe''de yaşatıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN