Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yerli tramvay büyülüyor

Giriş Tarihi: 22.2.2013

Bursa'da üretilen tramvay vagonu İpekböceği kentin yeni vagonun ziyaretçileri eksik olmazken, 22 ilçe belediyesi de simgesi haline geldi. Tüm testlerden başarıyla geçen İpekböceği'ni kendi raylarında görmek için yol gözlüyor

Büyükşehir Belediyesi'nin danışmanlığında Durmazlar Makine tesislerinden üretilen Türkiye'nin ilk yerli tramvayı İpekböceği test sürüşlerine devam ederken ziyaretçileri de eksik olmuyor. Türkiye'yi dışa bağımlılıktan kurtaracak olan yerli tramvay ve metro vagonlarının seri üretime geçmesine aylar kala, ilk araç raylarda gururla boy gösteriyor. İpekböceği'nin test sürüşünü ise birbirinden ünlü isimler yapıyor. Test sürüşünü gerçekletiren Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in ardından Elazığspor Teknik Direktörü Yılmaz Vural da test sürüşüne çıkan bir diğer isim oldu.

VURAL HOCA HAYRAN KALDI

Bursa'ya ilk olarak 1988 yılında teknik direktör olarak geldiğini ve o günün Bursa'sı ile bugün arasında çok büyük fark olduğunu dile getiren Vural "O zamanlar Bursa, Heykel ve Altıparmak'tan ibaretti. Bugün baktığımızda nüfusuyla, sanayisiyle, sporuyla Türkiye'nin göz bebeği haline geldi" dedi. Bursa'nın gelişmesini gururla takip ettiğini belirten Vural şöyle konuştu: "Büyükşehir Belediye Başkanımız akşam bizi ziyaret etti ve tramvay projesinden bahsetti. Kendisinin ne kadar büyük bir Bursaspor taraftarı olduğunu biliyorum. Geldik tramvayı yerinde gördüm ve test sürüşü yaptık. Ben 30 yılı aşkın süredir Almanya'da yaşıyorum ve sürekli metroya, tramvaya biniyorum. Gururla söyleyebilirim ki bu tramvay oradakilerden teknolojik olarak daha üstün özelliklere sahip. Başbakanımız yerli otomobil için bir 'babayiğit arıyorum' derken, Bursa raylı sistemlerde bu babayiğitliği çok güzel yapmış. Gurur duydum. Tek kelimeyle bravo."

"HAYALDİ, GERÇEK OLDU"
Bursa'da üretilen ilk yerli tramvay vagonunu test eden Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik de yerli tramvayın Türkiye için övünç kaynağı olduğunu söyledi. Tramvayı BURULAŞ sahasındaki test pistinde inceleyen Bakan Çelik "Tabi biz çoğu zaman 'başkanımız hayal ediyor' falan dedik. Ama bugün bunun bir hayal değil, gerçek olduğunu gördük. Bu teknolojinin sanayiciyle buluşturulması noktasında başkanımızın büyük emeği olduğunu biliyorum. Bu Türkiye için bir övünç kaynağı. Hem Bursa ve Türkiye ulaşımında hem de uluslararası boyutta yer bulabilmesi çok önemli. Başta Büyükşehir Belediye Başkanımız olmak üzere emeği geçen herkesi kutluyorum" diye konuştu. Tramvayın test sürüşünü yapan Makine Mühendisleri Odası Bursa Şube Başkanı İbrahim Mart ise, çalışmaları başarılı bulduğunu ve yerli tramvayın Bursa'yı mahcup etmediğini söyledi. Mart "İlk yerli tramvayın test sürüşünü de yaptık. Bizi mahcup etmedi. Türkiye'de mühendisler açısından güvenlik çok önemli. Bursa'nın bu tramvay projesi, Türkiye'deki teknolojinin gelişimine katkı sağlaması bakımından da çok önem taşıyor" diye konuştu. Mart, projeyi bilgisayar ortamındaki yazılım sürecinden bu yana takip ettiklerini vurgulayarak, bu kez yerinde inceledikleri tramvayın Bursa için önemli bir adım olduğunu vurguladı. Öte yandan Türkiye'nin 22 belediyesi hafif raylı sistemlerine entegre etmek için Bursa'da üretilen İpekböceğini beklerken, Bursa'nın hedefi yeri vagonla dünya pazarlarında yer alabilmek.

ULUSLARARASI STANDARTLARDA
Bursa 'nın ilk yerli tramvayının üretiminde görev yapan Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Taha Aydın "Aracımızı uluslararası standartlara göre tasarlayıp ürettik. Tüm sertifikaları da alındı. Uluslararası Avrupa standartları neyi öngörüyorsa güvenlik açısından da o şekilde tasarım yapıldı. Araçlar 2 ay da ağırlık için kum torbalarıyla test sürüşü yapacak. Yol ve araç arasında uyum ancak bu sürede sağlanıyor" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yerli tramvay büyülüyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN