Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İşadamları havayolunda kararlı

Giriş Tarihi: 3.3.2013

Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin deniz ulaşımında başarıya ulaşmasının ardından harekete geçen Bursalı işadamları, Bursa Hava Yolları'nı yaza yetiştirmeye çalışıyor

B
ursa'da deniz ulaşımının ardından hava ulaşımı için de kollar sıvandı. Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Bursa Ticaret ve Sanayi Odası ve Bursalı işadamlarının içinde olduğu Bursa Ortak Girişim Grubu adına çalışmaları yürüten MÜSİAD Bursa Şubesi Başkanı Hasan Çepni, işadamlarından yeterli desteğin gelmesi halinde Bursa Hava Yolları'nın yazın hayata geçmesini hedeflediklerini söyledi. Çepni, "Bursa Havayolları'nın hayata geçmesi için çalışmalarımıza hız vereceğiz. İDO'nun fiyat politikalarına BUDO ile karşılık verildi. Bu bizim için bir ilham kaynağıdır" dedi. Çepni, "İlk etapta 3 uçakla charter seferleri başlayıp, 5 uçakla devam etmesi planlanıyor. Tek koridorlu ve 220 kişiye kadar uluslararası uçuşlar yapabilecek uçaklar olacak. Uçaklar kiralama sistemiyle alınacakken; Trabzon, Samsun, Erzurum, Batman, Şanlıurfa, Gaziantep, Adana, Kıbrıs, Yunan adaları, Bodrum, Üsküp, Kosova, Priştine, Dubai'nin uçuş destinasyonu arasında yer alacak" diye konuştu.

"HAVA YOLU ŞART"

Bursa'nın sahip olduğu değerler bakımıyla Türkiye'deki diğer illerden farklı olduğunu, sanayide İstanbul'dan sonraki ikinci il konumunda bulunduklarını hatırlatan Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ise, nitelikli üretim ve gelişmiş lojistiğin kenti olan Bursa'yı Türkiye ve dünyada ön sıralara taşımak için işadamlarına önemli görevler düştüğünü söyledi. Başkan Altepe, "Tekstilde de, makinede de, otomotivde de en gelişmiş üretim imkanlarına sahibiz. Bursa'nın gerçek anlamda ticaret ve sanayi şehri olması, dünyada parmakla gösterilen şehirler arasına girmesi için bu tür üretimlerin yapılması gerekiyor. Bu devlet, STK'lar ve işadamlarının ortak çalışmasıyla gerçekleşecek" ifadelerini kullandı.

İŞBİRLİĞİ ÇOK ÖNEMLİ
Bursa'nın ekonomide merkeze oynayan il konumuna gelebilmesi için lojistiğin, özellikle de hava ulaşımının çok önemli olduğunu dile getiren Başkan Altepe, MÜSİAD başta olmak üzere sivil toplum örgütleriyle organize olduklarını, Bursa'nın hava yolu şirketine sahip olabilmesi, işadamlarının dünyayla çok daha rahat şartlarda entegre olabilmesi için çaba sarf ettiklerini söyledi. Altepe, "Bugün Bursa'nın onda bir büyüklüğünde olan Katar'ın havaalanında yüzlerce uçak var. Her biri uçak firması kurabilecek onlarca sanayiciye sahibiz. 600 yabancı şirket var. O yüzden hava yolumuz olmalı ve uçak sayımız mutlaka en az 80 olmalı" diye konuştu.

'Çıkmaza girmesin'
Bursa'nın rüyası olan Bursa Hava Yolları Şirketi'nin kurulması için iş adamlarının destek vermesi bekleniyor. 30 milyon dolarlık sermaye ile kurulması planlanan Bursa Hava Yolları için Arap yatırımcılar yüzde 100 hisseye talipken, şirketin yüzde 51'lik hissenin Bursa'da kalması gerektiği düşüncesi ve iş adamlarının yeterli desteği göstermemesi projeyi çıkmaza sokuyor. Hasan Çepni, "Şirketin kurulması ile ilgili ilk somut adımın atılmasının ardından 3 aylık bir süre geçmesine rağmen, herhangi bir gelişme yaşanmamaya devam ediyor. Şirketin kurulması adına Şubat ayı içerisinde yeni gelişmeler bekliyordum ancak hiçbir değişiklik olmadı" görüşünü dile getirdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İşadamları havayolunda kararlı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN