Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Bursalı Bursalı'nın mekânına gider"

Bursa'nın en eski ve en eğlenceli mekânlarından biri olan Cha Cha'yı işleten Can Aran ve Hakan Salan eski Bursalı... Kendilerini 'iyi aile çocuğu' olarak tanımlayan ikili, mekânlarında da bu terbiyeyi sürdürmeyi seviyor

Giriş Tarihi: 10.3.2013
Bursalıların Bursalılarla iş yapmaktan, Bursalıların sahip olduğu mekânlarda eğlenmekten keyif aldığını söyleyen Cha Cha'nın işletmecisi Can Aran ve Hakan Salan hemşehriliğin öneminin hâlâ devam ettiğini hatırlattı.

* Cha cha'nın yaratıcılarını tanıtır mısınız okurlarımıza?
CAN ARAN
: Can ve Hakan olarak iki ortağız biz. Hakan Salan, Bursa'nın gece hayatında bilinen ve sahnesi çok güzel olan bir müzisyendir. Ben de eski basketbolcuyum. Tofaş'da 16 yıl profesyonel basketbol hayatım oldu ardından dekorasyon işleriyle uğraşmaya başladım. Hakan'ın "Abi biz niye kendimize bir mekân dekore etmiyoruz ben de sahne yaparım" dedi. Aramızda bir süre düşüncesi dolaştı bu meselenin sonra hayatımızda ilk kez bir kavga ettik bir mekan açıp açmamak üzerine ... Ancak Hakan'ın sahnede şarkı söylerken tek başına yürütmesi imkazsızdı, mecburen kaldım. İlk Pembe Çarşı'nın orda başlamıştık, tam 14 sene oldu.

* Bursa'nın en eğlenceli mekânını işletiyorsunuz nasıl bu kadar uzun soluklu oldu?
Can Aran :
Eskiden kalan ve gelip geçici olmayan üç dört yer kaldı. Onlardan biri de biziz. Hakan Salan : Biz iyi aile çocuklarıyız aslında. İkimiz de eski Bursalıyız. Almış olduğumuz aile terbiyesini işimize yansıtınca herkes için sıradan olan şeyler bir anda farklılaşabiliyor. Yaşanmışlıklar, görgü, adap, terbiye hepsi bir araya gelince işletme mantığına başka bir bakış getirebiliyorsunuz.

* Arkadaş mı ağırladınız ilk zamanlar mekânınızda?
Hakan Salan :
Evet daha çok kulüp havasında gibiydik. Aslında şimdi de öyleyiz. Birbirini tanıyan insanların daha çok tercih ettikleri bir mekânız. Arkadaşlarımız bizden vazgeçecek insanlar değiller. İlginçtir ki, bizim daha çok bayan müşterilerimiz ağırlıktadır. Arkadaşlarımızın eşleri rahatlıkla gelip burada eğlenirler.
Can Aran : Biz ilk gece nasıl açıldık size onun hikayesini anlatayım. Yeri açacağız artık tüm hazırlıklar tamamlanmış ama henüz hiç tecrübemiz yok. Bir arkadaşımızın doğum günü vardı yakın tarihlerde, dedik ki 'senin doğum gününü burada kutlayalım..' Mutfakta buna uygun küçük bir şeyler hazırladık o gece prova yapmaya çalışırken, duyan geldi bir baktık içerisi kıyamet. Öyle şaşırdık ki, kim hesap tutuyor, kim ne içiyor karmakarışık olduk ve apar topar açılmış olduk ondan sonra da hiçbir mekânımıza açılış yapmadık. Sadece Al Sahara'ya açılış yaptık.

* Bursa'nın gece hayatını nasıl buluyorsunuz?
Can Aran:
Bursa gece hayatında biraz zayıf. Çok şaşalı gece hayatı olan, eğlenmeyi çok seven insanlardan oluşan bir şehir değil Bursa. Bu nedenle oturaklı mekanların sayısı hayli az. Gelip geçici, bir hevesle açılan mekanlar çok da ağırlığı olan yerler az.

* Bursa'da açılan yeni eğlence mekanları İstanbul'dan ünlüler transfer ederken, sizde sahne alanlar İstanbul'a transfer oluyor. Bunu nasıl başarıyorsunuz?
Can Aran :
Bursalılar Bursalıların işlettiği mekanları seviyor. 'Bizim' olması kavramı çok önemli insanlar için. 'Bizim çocukların oraya gidelim' biçiminde bir bakış açısı var.

* Al Sahara'yı nasıl açtınız?
Hakan Salan:
Biz burayı açarken baya kafa yorduk aslında. Lübnan yemekleri yapmaya karar vermeden önce gidip Lübnan'da yaşadık bir hafta, Gaziantep'de yaşadık. Yemeklerde kullandığımız malzemelerin büyük bölümü de hâlâ Antep'ten gelir bize. Çok araştırdık. Sadece bir konsept değil bir mutfak da yarattık.

Misafir konusunda seçiciyiz...
Can Aran: İş kaygısı olan adamlar değiliz ikimiz de. Bu nedenle misafirlerimiz konusunda da seçiciyiz. Sadece para kazanmak adına ağırlamaktan hiç keyif almayacağımız kişileri mekânımıza kabul etmiyoruz. İstediğimiz tek şey, kafamızı yastığa huzurla koyabilmek.
Hakan Salan:
Bizim müşteri portföyümüz daha çok 25 yaş ve üzeri kesimdir. Sadece gençlerin ilgi gösterdiği bir mekân olmadık hiçbir zaman. Biz hiç üniversite partisi yapmadık mesela. Konseptimiz, işletme ruhumuz buna uygun değil.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Bursalı Bursalı'nın mekânına gider"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN