Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kadınlara 3 sağlık önerisi

Kadın ömrünü ergenlik, aktif üreme, menopoz ve menopoz sonrası olarak 4 mevsime ayıran Dr. Sema Demirsoy "Sporsuz kalmayın, tabağı doldurmayın ve doktordan kaçmayın" önerisinde bulundu

Giriş Tarihi: 10.3.2013
Kadınların sağlığına dikkat edecekleri yaşlar hep 40'lı yaşlar ve sonrası olarak algılanıyor. Oysa kadınların sağlıklarını korumaları, genç yaşlarda gerekli önlemleri alıp yaşam değişikliklerini kalıcı hale getirmesiyle mümkün olabiliyor. Acıbadem Ataşehir Cerrahi Tıp Merkezi Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Dr. Sema Demirsoy, kadın ömrünün 4 mevsimi bulunduğunu belirterek bunları, ergenlik, aktif üreme, menopoz ve menopoz sonrası mevsim olarak ayırıyor.

BOL BOL SPOR YAPIN

Dr. Demirsoy "Genç yaşta spor alışkanlığı edinmek, 30'lu yaşlardan itibaren sonraki yıllarda da ideal kiloda kalmayı sağlamak için beslenme düzenini kurmak, sigara ve alkolden uzak durmak, düzenli sağlık kontrollerini yaptırmak genetik riskleri belirleyip koruyucu önlemler almak sağlıklı yaşamaya ve yaşlanmaya yardımcı oluyor" diyor. Kadınlara 13-20 yaş arasını kapsayan 'Ergenlik Mevsimi' için önerilerde bulunan Dr. Demirsoy "Bu dönemde ergenliğe girmiş gençlerin genel muayenelerinin yapılması gerekiyor. Adet düzenlerinin durumuna bakılmalı. Ultrasonla yumurtalık, rahim değerlendirmesi yapılmalı. Bu yaştaki gençlere doğum kontrol yöntemleri anlatılmalı. En önemlisi de rahim ağzı kanseri aşısı yapılmalı" diyor. 20-40 yaş arasını kapsayan 'Aktif Üreme Mevsimi'nin testler açısından son derece önemli olduğunu belirten Dr. Demirsoy "Kadınlar bu yaş aralığında her 1-3 yıl arasında rahim ağzı kanserine karşı pap-smear testi yaptırmalı. Her ay, adet sonrası elle meme muayenelerini yapmalılar. Ayrıca meme ultrasonografisi çektirmeli, meme kanseri riski varsa mamografi yaptırılmalı, 40 yaşını geçince de düzenli mamografi yaptırılmalı" diye konuşuyor. Dr. Demirsoy Menopoz Mevsimi olan 40-60 yaş için ise şu önerileri sıralıyor: "Bu dönemde biyokimyasal değerlendirmeler, hormon testleri, ulutrasonografik değerlendirmeler, pap smear, meme muayeneleri önem kazandığından ihmal edilmemeli. Meme kanseri riski 40 yaş üstünde artıyor. 40-45 yaş arasında iki yılda bir, 45 yaşın üzerinde artık yılda bir mamografiler yaptırılmalı. Pap- smear yapılmalı."

BİR HOBİ EDİNİN

60 yaş sonrası kadınlara da seslenen Dr. Demirsoy "Aşırı kilo almayın. Düzenli spor yapmakta fayda var. Kalsiyum ağırlıklı beslenmeyi özellikle öneriyoruz, yeşil sebzeler, posalı gıdaları ihmal etmeyin diyoruz. Bu dönemi psikolojik olarak da rahat geçirebilmek için hobiler edinilmesi çok yararlı oluyor" görüşünü dile getiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kadınlara 3 sağlık önerisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN