Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Fırsatı kaçırdık'

Dünyanın en önemli meyve-sebze fuarı 'Fruit Logistica'ya sadece 29 Türk firmasının katıldığını açıklayan Çalı, "Önemli bir fırsatı kaçırdık" dedi

Giriş Tarihi: 15.3.2013
Türk firmalarının Almanya'da düzenlenen dünyanın en önemli meyve-sebze fuarı Fruit Logistica'ya ilgi göstermemesi ve katılımın çok alt düzeyde kalması önemli bir fırsatın kaçırılması olarak değerlendirildi. Uludağ Yaş Meyve Sebze İhracatçıları Birliği (UYMSİB) Başkanı Dr. Salih Çalı, "Firmalarımızın fuarın önemini kavrayamamış olmalarına ve katılmamalarına üzüldüm. Çabalarımız boşa gidiyor" dedi. Almanya'nın Berlin kentinde düzenlenen dünyanın en önemli meyve sebze fuarı Fruit Logistica, bu yıl 21'inci kez düzenlendi. Önceki yıllara oranla bu yıl Türk firmalarının katılımı çok düşük düzeyde kaldı. 75 ülkeden yaklaşık 2 bin 500 firmanın katıldığı Fruit Logistica Fuarı'na Türkiye'den sadece 29 firmanın ilgi göstermesi "önemli bir fırsatın kaçırılması" olarak değerlendirildi.

Çabamız boşa gidiyor
Çalı,"firmalarımızın fuarın önemini kavrayamamış olmalarına ve bu fuara katılmamalarına üzüldüm. Türk ürünlerinin tanıtımı için ihracatçı birlikleri olarak olağanüstü bir çaba gösteriyoruz. Bu tür büyük etkinliklere katılım olmayınca bu çabalarımız boşa gidiyor" diye konuştu. Fruit Logistica'nın Avrupa'da yaşanan ekonomik krize rağmen son derece hareketli bir fuar olduğuna dikkat çeken Salih Çalı, sektörün en büyük iş bağlantılarının bu fuarda yapıldığını ve önemli fırsatların kaçırıldığını kaydetti. Çalı, "Fuarlara katılan firma sayısı, ülkelerin ilgili sektördeki güçlerini gösteriyor. Katılımın düşük kalması ilgisizlikten mi isteksizlikten mi bilemiyorum" dedi.

UYMSİB Başkanı Dr. Salih Çalı, uluslararası fuarlara katılım konusunda da firmaların daha fazla desteklenmesi gerektiğini söyledi. Çalı, "Fruit Logistica'ya en önemli rakiplerimiz İtalya'dan 441, İspanya'dan 258, Almanya'dan 252, Hollanda'dan 239, Fransa'dan 226 firma katılırken, Türkiye'den katılım 29 firmada kaldı" diye konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Fırsatı kaçırdık'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN