Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'ya 238 bin konut

Hızla göç alan Bursa'da konut açığı çığ gibi büyüyor. 2015'e kadar kentin 238 bin yeni konuta ihtiyacı olacağını belirten uzmanlar "Yapılaşma planlı olmalı" çağrısı yapıyor

Giriş Tarihi: 22.3.2013
Türkiye'nin en çok göç alan ve bu nedenle ülke ortalamasının üzerinde nüfus artış hızına sahip olan Bursa'da, konut ihtiyacı da her yıl artış gösteriyor. Kent genelindeki konut sayısı 742 bin civarında olsa da, kentteki konut ihtiyacının giderilebilmesi için ise 2015 yılına kadar 238 bin konut yapılması öngörülüyor. Konut sektörü için ilk 5 ilin arasında yer alan Bursa'da her yıl yaklaşık 18 bin 500 ile 20 bin 500 arası evlilik gerçekleşmesi de yeni konut ihtiyacını tetikliyor. Konut ihtiyacının karşılanması için kentin dört bir yanı adeta şantiye alanına dönüşmüş durumda. Rakamlar ise 2015 yılına kadar ihtiyaç duyulan 238 bin konut ihtiyacının 166 bininin hane halkı sayısı artışlı, 60 bininin kentsel dönüşüm kaynaklı, 12 bininin ise yenileme kaynaklı olduğunu gösteriyor. Hazırlanan raporlar konut ihtiyacını bu yönde gösterse de İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şube Başkanı Necati Şahin, Bursa'daki gerçek konut ihtiyacının doğru bir planlama yapıldıktan sonra ortaya çıkabileceğini söyledi. Bursa'nın bir sanayi kenti olmasından dolayı her yıl on binlerce insanın kente göç ettiğini belirten Şahin, "Bursa'da inşaat sektörü inanılmaz bir büyüme içerisine girdi. Bunun en büyük nedeni ise yaşanan göçlerle birlikte her yıl konut ihtiyacının ortaya çıkması. Hazırlanan raporlara bakıldığında 238 bin konut ihtiyacı olduğu ileri sürülüyor. Ancak tam anlamıyla rakamsal bir veri elde etmek istiyorsak raporlar üzerine değil de planlamalar çerçevesinde hareket edilmeli" diye konuştu.

OVA YOK OLUYOR

Bursa'nın plansız bir şekilde geliştiğini belirten Şahin, "Göçlerin artması beraberinde çarpık kentleşme sorununu da doğuruyor. Çarpık kentleşme nedeniyle Bursa Ovası adeta yok olma tehlikesiyle karşı karşıya. Ortada her yıl artış gösteren bir konut açığının olduğu bir gerçek. Ancak konut ihtiyacı konusunda net bir rakam söylemek çok zor. Çünkü bu konuda bir planlama yapılmadı. Konut ihtiyacını karşılamak adına kentin her bir köşesini şantiye alanına çevirmekte doğru değil. Yapılacak konutlar planlı ve çevre düzenlemesi yapılarak ele alınmalı" uyarısında bulundu.

TERCİHLER 3+1

Kentte yapılan yeni konutların metrekare fiyatları ise bin ile 3 bin 300 lira arısında değişiklik gösteriyor. Bölgede deniz, göl gibi herhangi bir manzara faktörü olmaması sebebiyle projelerde fiyatlarda konum ve konsept en çok etki eden faktör. Dünya standartlarında inşa edilen konutlardan Bursalılar daha çok 3+1 daireleri tercih ederken son dönemde 1 oda 1 salon olarak tabir edilen daire tiplerine olan talepte de artmış durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'ya 238 bin konut
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN