Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Yazın uçaklar, kışın kuşlar uçuyor

Giriş Tarihi: 26.3.2013 16:13

'ta yazın zirai ve küçük uçakların kullandığı toprak zemine sahip alan, diğer mevsimlerde göçmen kuşların uğrak yeri oluyor.

'ta yaz aylarında zirai ve küçük uçakların kullandığı toprak zemine sahip alan, diğer mevsimlerde birçok su kuşuna ev sahipliği yapıyor.
AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, uzun süre zeytin sineğine karşı ilaçlı mücadelede tercih edilen zirai uçaklar için kullanılan Ayvalık'ın Küçükköy beldesi Sarımsaklı mevkisindeki havaalanına, birkaç yıldır özel küçük uçaklar da iniş-kalkış yapıyor.

Yazın genellikle uçakların görüldüğü toprak zeminli bu alan, sonbahar, kış ve ilkbaharda yağan yağmurlarla küçük çaplı gölete dönüşünce göçmen kuşların uğrak yeri oluyor. Edremit Körfezi'ne özellikle bu yıl mevsim normallerinin üzerinde yağış düşmesi nedeniyle su birikintisi genişleyen alan, bugünlerde daha fazla göçmen kuşu ağırlıyor.

Birçok kuşun göç yolları üzerinde bulunan alanda, genellikle flamingolar görülürken, birçok doğa fotoğrafçısı yakınlarına kadar gelen bu fırsatı kaçırmadan, kuşları görüntülemeye çalışıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yazın uçaklar, kışın kuşlar uçuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN