Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tekstil müzesi gibi antikacı

Aynalıçarşı'da, Osmanlı döneminde kızların çeyizleri için aylarca göz nuru dökerek yaptıkları eserler göz kamaştırıyor.

Giriş Tarihi: 28.3.2013 11:16
Aynalıçarşı'da bir antikacı, Osmanlı dönemi çeyiz sandıklarından çıkan el işleri ile yerli ve yabancı koleksiyonerlerin büyük ilgisini çekiyor.
Bursa, Kütahya, Bilecik, Eskişehir, Balıkesir, Çanakkale gibi Yörük ve Osmanlı kültürünün yaşandığı değişik şehirlerde kadınların çeyiz için göz nuru dökerek yaptığı işlemeli ev eşyalarından günümüze kadar bozulmadan kalanları son yıllarda rağbet görmeye başladı. Çeyiz sandıklarından genelde kullanılmadan çıkarılan ve mirasçılar tarafından maddi değerleri oldukları için satılan işlemeli ürünler, bu işi yapmakta zorlanan yeni nesil tarafından evlerde süs için kullanılıyor.

Bursa Büyükşehir Belediyesi bünyesinde Merinos'ta açılan tekstil müzesi ile Muradiye'deki kıyafet müzelerinin yanı sıra Aynalıçarşı'daki bir antikacı dükkanı da birbirinden nadide parçalarla koleksiyonerlerin gözdesi oldu. Hacıvat Antik'te yer alan tel kırma, ham işi, hesap işi, Türk işi, muşabak, pesent işi gibi tekniklerle yapılmış ev tekstili ürünleri dükkana müze havası veriyor.

Hacıvat Antik'in sahibi İbrahim Koca, 100 yıl önceden olmak üzere eski insanların estetik anlayışları ve düzgün işçiliklerinin günümüzde kıymet görmeye başladığını belirterek, "İnsanlar o dönem ipek, pamuklu ve kadife kumaşlar üzerine, gümüş ve altın simlerle akıl almaz sanatlar icra ederek süper nakışlar, desenler işlemişler. Bugün evlerimizde belki kullanımı olmayan, peşkir (havlu), peştemal, masa, sehpa ve yatak örtüleri o zamanlarda büyük emeklerle hazırlanıp çeyiz sandıklarına yerleştirilirmiş. Şimdi bu çeyiz sandıkları evlerde yer işgal ediyor diye mirasçılar tarafından satılıyor.

Biz de bu önemli işlemeleri, günümüzde bazı meraklıları tarafından duvarlar da süs olarak sergilenmesi için alıp satıyoruz. Genelde koleksiyonerler için ağır işçilikli malzemeleri almayı tercih ediyoruz. Hiç umulmadık bir kasaba veya köyden günümüzde açılan bir çeyiz sandığında, ince ruhlu, sanat ve estetik anlayışı olan bir hanımın eserleri çıkıveriyor. Bunlar bazen kendi soyundan insanlar, bazende köylere giden bohçacılar vasıtası ile bize ulaşıyor. Bu ev tekstili ürünlerini, değişik müzeler, koleksiyonerler, meraklıları için biz de yok olmaktan kurtarıyoruz. Bunları değerlendirip yeni meraklılarına ulaşmalarına aracılık ediyoruz. Kültürel bir unsur olan el işi çeyiz eşyalarını, Bursa Kapalıçarşı'daki Aynalıçarşı esnafı olarak gelecek nesillere taşıyoruz" diye konuştu.

Birçok testil müzesinde veya firmasında olmayan onlarca parça esere bazen büyük tekstil üreticisi firmalar da talip olabiliyor. Aynalıçarşı'daki antikacı dükkanları, göz kamaştıran değişik ürünleri ile bazı zamanlarda birçok müzeden daha fazla ziyaretçiye ev sahipliği yapıyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tekstil müzesi gibi antikacı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN