Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'da armut alarmı

Bursa'nın meşhur deveci armudu Suriye'de yaşanan karışıklığın kurbanı oldu. 35 gün içinde alıcı çıkmazsa 35 bin ton armut çürüyüp, çöpe gidecek

Giriş Tarihi: 29.3.2013
Bursa'nın en önemli ihraç ürünlerinden biri olan deveci armudunda tehlike canları çalıyor. Gürsu ve Kestel Ovası'nda yetişen ve neredeyse tamamına yakını Arap ülkelerine ihraç edilen deveci armudu Suriye'de yaşanan olaylar nedeniyle soğuk hava depolarında bekletiliyor. Kara yoluyla gönderilemeyen armudun raf ömründe son 35 güne girildi. Tüketicinin tedirgin bekleyişi sürerken, kendilerine uzanacak yardım elini bekliyorlar. Soğuk hava depolarında bekleyen 20 bin ton kaliteli armut 35 gün içerisinde tüketilmezse çöpe atılma riskiyle karşı karşıya.

DENİZ YOLU ÇOK PAHALI

Toplanan mahsullerin depolandığı soğuk hava deposunun müdürü Yaşar Temizden, Suriye'de yaşanan krizin armut üreticisini vurduğunu belirtti. Temizden "Mahsulün büyük bir bölümü kara yoluyla Arap ülkelerine gidiyordu. Ancak bu yıl Suriye yüzünden armut gönderemedik. Dubai istiyor. Ancak deniz yoluyla çok maliyetli oluyor. Yani zarar ederiz. 35 gün içinde ürünümüzü satamazsak çiftçi büyük zarar edecek" diye konuştu. CHP Bursa Milletvekili ve Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu Üyesi İlhan Demiröz, Gürsulu armut üreticisinin yaşadığı mağduriyeti TBMM Genel Kurul gündemine taşıdı. Gürsu'daki tarım alanlarının yüzde 66'sının meyve ağacı dikili alanlardan oluştuğuna ve bu alanların yüzde 60'ının da armut bahçelerinden oluştuğunu anımsatan İlhan Demiröz, Türkiye'de üretilen 350 bin ton armudun 65 bin tonunun da Gürsu'da üretildiğini, bu armudun 40 bin tonunun Santa Maria, 25 bin tonunun da Deveci armudu olduğunu söyledi.

ARMUT KRİZİ KAPIDA
Üretilen bu armudun çok önemli bir kısmının Hatay ve Suriye üzerinden Arap ülkelerine pazarlandığını vurgulayan Demiröz, ancak Suriye'nin içinde bulunduğu olumsuzluklar nedeniyle pazarlama imkânlarının gün geçtikçe azaldığını kaydetti. İlhan Demiröz, şöyle devam etti: "Şu anda Gürsu ilçesinde 20 bin ton armut soğuk hava depolarından bekletiliyor. Eğer otuz beş gün içerisinde bu armutlar pazarlanmazsa birinci sınıf kaliteye sahip bu ürünler maalesef çöpe dökülecek. Buradan Milli Savunma Bakanı'na çağrıda bulunuyorum. Eğer kendileri bu ürünleri ordumuza bu süre içerisinde pazarlattıkları takdirde zannediyorum ki burada çiftçilerimizin de büyük bir kısmının sıkıntısı giderilmiş olacak. Gürsu'daki çiftçiler şu anda feryat ediyor. Bütün ürünlerinin de armut üzerine olduğunu ifade etmek istiyorum. Bu arkadaşlarımız on bir ay bu ürün için beklemişler ama geldikleri nokta sıkıntılı."

"ORDUYA SATALIM"
Demiröz, Gürsulu çiftçilerin Milli Savunma Bakanlığı'na yönelik beklentisini özeltelid. Demiröz, "Çiftçimiz diyor ki, ordumuza belli ücretin çok da altında olmak üzere bunları pazarlayalım. Aksi takdirde, 35 gün sonra bunların hepsi çöpe gidecek. Zannediyorum, bu ifadelerimi İçişleri Bakanımız da duymuştur. Ben bu çağrıları İçişleri Bakanı ile Milli Savunma Bakanına yapıyorum."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'da armut alarmı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN