Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüm Bursa'da tartışıldı

İnşaat Mühendisleri Odası Bursa Şubesi, Van depremleri sonrası hasar durumlarını ve kentsel dönüşüm sürecinde neler yapılması gerektiği konusunu mercek altına aldı

Giriş Tarihi: 31.3.2013
TürkiyeOdalar ve Borsalar Birliği Bursa Yerleşkesi'nde, Bursa İnşaat Mühendisleri Odası tarafından "Kentsel Dönüşümde Deprem Gerçeği" konulu bir konferans düzenlendi. Konferansta konuşan Karadeniz Teknik Üniversitesi Mühendislik Fakületesi Dekanı Prof. Dr. Alemdar Bayraktar yaklaşık 20 milyon yapı stoku bulunan Türkiye'nin yüzde 55'inin birinci derece deprem bölgesi olduğunu söyledi. Bayraktar "Buna rağmen yapıların yüzde 65'ten fazlası kaçak ya da ruhsatsızdır. Bu inşaatların da yüzde 60'ı 20 yaş üzerinde ve yüzde 40'ı oturulamaz durumdadır. Ayrıca sanayi kuruluşlarının yüzde 98'i, barajların yüzde 95'i de deprem bölgelerinde kuruludur" dedi. 2011'de yaşanan Van depremleri sonrasında bölgede yaptığı incelemelerden bahseden Bayraktar, "Van ve Erciş'te yıkılan veya ağır hasar gören binaları incelediğimizde yetersiz donatı detaylandırılması, beton zayıflığı, çimento miktarının azlığı gibi birçok neden saymak mümkün. Göçen binaların çoğu 5-7 katlı yapılar. Bir de binalar üzerine ek kat yapılması, binalarda kolon kesimi ve duvar kaldırmalar da felaketi getirdi" diye konuştu. İnceledikleri 90 binada en çok 1995- 1998 arasında yapılan binaların yıkıldığını ifade eden Bayraktar, binaların yönetmeliğe göre yetersiz temel, kolon ve kirişe sahip olmasının dikkat çektiğini belirtti.

"RİSKLİ BİNALARI YIKIN"
Türkiye'nin deprem ülkesi olduğu gerçeğinin kabullenilmesi gerektiğini belirten Alemdar Bayraktar, "Artık depremin olasılığı ile ilgili değil, yapılarla ilgili konuların konuşulması gereklidir. Gerekli tedbirler alınmalı ve risk taşıyan binalar depremden önce yetkililerce yıkılmalıdır. Depreme yönelik çalışmalar teorik olarak değil, pratik olarak hayata geçirilmelidir" dedi. Bayraktar, "Belediyeler binaların risk planlamasını bir an önce yapmalıdır. Binalarda kullanılan malzemelerin kalitesi sürekli denetlenmeli ve riskli binaları depremden önce biz yıkmalıyız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüm Bursa'da tartışıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN