Bir sakin şehir: Taraklı

Sakarya'nın güneydoğusunda yemyeşil ormanların arasında parıldayan Taraklı, uluslararası sakin şehir (Cittaslow) ağına giren Türkiye'deki 8 adresten biri

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Evliya Çelebi'nin seyahatnamesinde söz ettiği Taraklı, ünlü sanatçı Şener Şen'in oynadığı reklam filminin ardından ve sakin şehir seçildikten sonra ilgi odağı haline geldi. Bir zamanlar yolu dahi bilinmeyen bu şirin ilçe, sahip olduğu kültürel yapı sayesinde büyük ilgi görüyor. Türkiye'deki 8 sakin kentten biri olan Taraklı, ismini ahşaptan tarak yapan ustalardan almış. İlçe merkezinin neredeyse tamamı, tarihi mimari yapısını koruyor. Taraklı'nın en önemli tarihi eserlerinden birisi 1517 yılında yapılmış olan Yunus Paşa Camisi'nin en büyük özelliği, alttan ısıtmalı olması. Cami yapılırken müştemilatı içinde bir de hamam inşa edilmiş. Hamamda ısınan su buharı, toprak künklerle caminin altından geçirilerek alttan ısıtma yapması sağlanmış. Ancak caminin restorasyon çalışmaları sırasında hamam tamamen işlevini yitirerek, yerden ısıtma özelliğini yitirmiş.

TURİST AKINI

Osmanlı İmparatorluğu döneminde saray mutfağına taşınan eriği ve ayvası ile meşhur olan bu şirin ilçe, iklim değişikliklerinden nasibini almış durumda. Merkezde artık meyve üretimi neredeyse hiç yapılmıyor, şehirde son yıllarda enginar, çilek ve yüksek bölgelerde kiraz ve vişne üretilmeye başlanmış. Sakin şehir Taraklı, hafta sonları binlerce turisti ağırlıyor. Büyükşehirlerin arka bahçesi olarak da adlandırılan ilçe, çoğu yerli olmak üzere binlerce turistin hafta sonunu geçirdiği bir yer haline gelmiş. Sağlık ve doğa turizmi ile öne çıkan ilçe, geçtiğimiz yıl 100 bin turist ağırlamış. Turist sayısını 200 bine çıkarmayı hedefleyen Taraklı'da, yamaç paraşütüne uygun olan Karagöl'de doğa severler için çalışmalar da başlatılmış durumda.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bir sakin şehir: Taraklı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN