Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Özel güvenlik algısı değişmeli'

Özel güvenlik sektöründe imaj sorunu olduğunu söyleyen Ulusoy Güvenlik Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ulusoy "Hiçbir iş bulamazsan al bir sertifika güvenlikçi ol" algısı değişmelidir" dedi

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Türkiye'de özel güvenlik sektöründe 'algı' ve 'imaj' sorunu olduğunu söyleyen Ulusoy Güvenlik Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ulusoy, yasal boşluklar ve özel güvenlik hizmeti alan kurumların mesleğe bakışı nedeniyle sektörde bazı sıkıntılar yaşandığını söyledi. Özel güvenlik sektörünün 2004'te yasal çerçeveye oturtulduğunu belirten Ulusoy, 2013 verilerine göre aktif görev yapan 280 bin güvenlik görevlisinin olduğunu belirterek "Buna rağmen mesleğin gördüğü itibar pekte sayısıyla aynı orantıda büyüklükte değil" dedi.

'İMAJ SORUNU VAR'
Görevlilerini istihdam eden şirketlerin istihdamı gerçekten güvenliği sağlamak için değil sadece kanuni gerekliliklerine yerine getirmek için yaptıklarını söyleyen Ulusoy Güvenlik Yönetim Kurulu Başkanı Levent Ulusoy, "Hazırlanan kanun mesleğin ihtiyaçlarını karşılamıyor. Güvenliğin en büyük sorunlarından birisi de imaj sorunudur, toplum içinde güvenlik mesleği çokta iyi anlaşılamamıştır ve hiçbir iş bulamazsan al bir sertifika güvenlik ol gibi genel bir kanı vardır kişilerde" diyerek yaşanan algı sorununun çözülmesi gerektiğini söyledi. Kamu kurum ve kuruluşlarında özel güvenlik birimlerinin istihdamına ilişkin 5188 sayılı kanunla birlikte Türkiye'de 1003 özel güvenlik şirketinin 573 özel güvenlik eğitim kurumunun halen faaliyet gösterdiğini söyleyen Ulusoy, oluşan negatif imaj sorunun kanundaki boşlukların giderilmesiyle ortadan kalkabileceğini belirtti.

'EĞİTİM ARTIRILMALI'
Göreve hazırlanan personelin eğitim kalitesinin yükseltilmesi gerektiğini belirten Ulusoy, "Eğitim şartları ağırlaştırılmalı ve eğitim saati arttırılmalıdır, personelin çalışma prensibi işverenin inisiyatifinden alınarak sadece kanunlara bağlanmalıdır, bu sayede personele angarya işler yaptırılması engellenmiş olur. Genel itibariyle konunun çözümü tüm bilindik güvenlik uygulamalarını yerinden silip yeniden yapılandırılan ve sadece insan odaklı ve mesleğin imajına hizmet eden yeni bir kanun hazırlanmasıyla mümkündür" şeklinde konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Özel güvenlik algısı değişmeli'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN