Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Test yarışında Sakarya 'ben de varım' diyor

Giriş Tarihi: 5.4.2013
Türkiye'de ilk kez kurulması planlanan Otomotiv Test Merkezi, söz konusu merkeze ev sahipliği yapmaaday Bursa Antalya ve Sakarya arasında çekişmeye neden oldu. Otomotiv test merkezinin Bursa'da kurulacağı kesinleşmişken arazi ile ilgili bazı sıkıntıların ortaya çıkması Sakarya'yı umutlandırdı.

SAKARYA DAHA ŞANSLI

Motor Endüstrisi Araştırma Birliği(MİRA) yayınladığı raporda üç aday il Sakarya, Bursa ve Antalya'yı değerlendirdi. Rapora göre Antalya'da bulunan arazi boyutlar açısından yeterli ancak söz konusu arazi THK tarafından hâlâ kullanılmakta ve otomotiv sanayi kuruluşlarına yakın değil. Bursa'da bulunan arazi otomotiv sanayi kuruluşlarına yakın ancak arazi boyutları açısından bazı sınırlamalar bulunuyor. Sakarya Pamukova'da bulunan arazi boyutlar, eğim, iklim rüzgar ve konum bakımından ideal özelliklere sahip. MİRA'nın hazırladığı raporda illerinin öne çıktığı belirten Sakaryalı sanayiciler, otomotiv havzası olarak nitelendirilen bölgede ve güçlü ulaşım bağlantıları üzerinde yer aldıkları için bir adım önde olduklarını belirtiyorlar. Türkiye'deki araç imalatının yüzde 97'sinin yapıldığı Sakarya'da yapılacak otomotiv test pistinin hem kaynakların yurtdışına çıkışını engelleyeceği hem de istihdam sağlayacağı belirtiliyor.

ALT YAPIMIZ UYGUN

Sakarya Sanayi ve Ticaret Odası Başkanı Mahmut Kösemusul, Sakarya'nın güçlü bir altyapıya sahip olduğunu söyleyerek, "İlimizde otomotiv ihtisas OSB kurulması ile ilgili çalışmalara başlandı. Merkez için en uygun arsa Pamukova'daki eski havalimanı arazisidir. Test merkezinin buruya yapılması için çalışıyoruz" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Test yarışında Sakarya 'ben de varım' diyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN