Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İpekböceği haziranda 'kozasından' çıkıyor

Bursa'da yerli tramvay temmuzda Heykel - Garaj arasında çalışmaya başlayacak. İpekböceği'nin raylarla buluşacağı projeyle ulaşımda yeni bir dönem başlamış olacak

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Bursa Büyükşehir Belediyesi'nin Heykel - Garaj T1 Tramvay Hattı'nda kullanacağı araçlar için açtığı tramvay ihalesine en uygun teklifi veren Durmazlar firması, haziran ayının sonundan itibaren yerli tramvayları teslim edecek. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, imzalanan sözleşme ile Bursa'nın şehir içi ulaşımında yeni bir çağın başlayacağını belirterek, dünya standartlarındaki 6 adet yerli tramvayın Heykel - Garaj tramvay hattında çalışacağını söyledi. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin seçim öncesi gündemine aldığı ve seçim sonrası çalışmalarını hemen başlattığı Türkiye'nin ilk yerli tramvayı, hayal olmaktan çıkıp, raylar üzerinde gezen bir araç haline geldi. Büyükşehir Belediyesi'nin danışmanlığında Durmazlar firması tarafından üretilen ve 2 ay önce de tüm üretim belgelerini alan yerli tramvay, Büyükşehir Belediyesi'nin açtığı tramvay ihalesine katıldı. En uygun teklifi vererek, ihaleyi kazanan Durmazlar Firması, Büyükşehir Belediyesi'nin alacağı 6 tramvayı Haziran ayı sonundan itibaren teslim etmeye başlayacak.

İPEKBÖCEĞİ RAYLARA İNİYOR
Büyükşehir Belediyesi ile Durmazlar firması arasında yapılan tramvay sözleşmesi öncesi Türkiye'nin ilk yerli tramvayı Burulaş'ın test pistinde basına tanıtıldı. Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ve Durmazlar firması sahibi Hüseyin Durmaz'ın da katıldığı törende, basın mensupları ve davetliler yerli tramvayla kısa bir tur attı. Şehir içi tramvay hatlarının Bursa'nın 100 yılı aşkın bir hayali olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, bu hayali gerçekleştirmenin de kendilerine nasip olduğunu söyledi. Kent merkezini demir ağlarla örme çalışmalarının hızla devam ettiğini dile getiren Başkan Altepe, "Raylı sistem araçlarının Türkiye'de üretilebileceğini böylelikle kaynakların yurt dışına çıkışının önlenebileceğini söylediğimizde kimse inanmamıştı. Danışmanım Taha Aydın'la bu konuda sanayicilerimize yön verildi ve bizim taleplerimize cevap veren firma da makine üretiminde dünya firması olan, güçlü bir Ar-Ge merkezine sahip kendini bu alanda ispatlamış Durmazlar firması oldu. İki yıl gibi kısa sürede ilk prototip aracı ürettiler ve dünya standartlarındaki araçlar için 2 ay önce de üretim belgelerini aldılar. Açtığımız ihaleye de en uygun teklifi veren onlar oldu. Süreç geçtiğimiz hafta tamamlandı, bugün de sözleşme imzalanıyoruz. Kent içi ulaşıma büyük konfor getirecek olan, gürültüsüz, hava kirliliğine yol açmayan tramvaylar bu yaz Heykel- Garaj tramvay hattında kullanılmaya başlayacak" diye konuştu.

İLK İHRACATIMIZI BİLE YAPTIK
Türkiye'nin ilk yerli tramvayını üreten Durmazlar firması sahibi Hüseyin Durmaz da Türkiye'nin 210 yıl geç kaldığı bir sektörde araç üretimini gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşadıklarını söyledi. Durmaz, "Ülkemizde artık yeni bir sektör doğuyor. İtalya'nın hızlı trenlerini yapan Fransız Alstom firması hızlı trenlerin ana gövdelerini bize yaptırmaya karar verdi. Bu alandaki ilk ihracatımızı da 7 Nisan'da yapmış olduk. Bu araçlar 2 milyon 200 bin Euro'ya satılırken, biz yerli üretimle 1 milyon 599 bin Euro'ya satmış oluyoruz. Bu aracın yerlilik oranı yüzde 49 ile 51 arasında ama yakında tamamı yerli olacak. Tramvay tanıtım toplantısının ardından Hilton Otel'de de Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe ile Durmazlar Firması sahibi Hüseyin Durmaz arasında yerli tramvay ihalesine ilişkin sözleşme imzalandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İpekböceği haziranda 'kozasından' çıkıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN