Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Otomotivcilerin Rusya çıkarması

Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB), Rusya'nın en önemli otomotiv etkinliği olan 16. Rusya Otomotiv Forumu'nun ana sponsoru oldu

Giriş Tarihi: 14.4.2013
Türk otomotiv endüstrisinin en çok ihracat yaptığı beşinci ülke konumunda olan Rusya Federasyonu'ndaki yüksek potansiyeli gördüklerinin altını çizen OİB Başkanı Orhan Sabuncu, "Bu ülkede Türk otomotiv endüstrisi olarak ağırlığımızı daha da iyi hissettirebilmek için, ülkenin en önemli otomotiv etkinliği olan 16. Rusya Otomotiv Forumu'nun ana sponsoru olduk. Rus yetkililer de rekabetçiliğimize güvendikleri için bizi sürekli yatırıma davet ediyorlar. Bizler de hem kendimizi daha iyi anlatabilmek, hem de onların beklentilerini daha iyi öğrenebilmek için bu konferansta rolümüzü aldık" diye konuştu. Edindikleri bilgi ve tecrübe ile Rusya Federasyonu'nun otomotiv yan sanayinde ciddi yatırımlara ihtiyaç duyduğunu gözlemlediklerini aktaran Sabuncu, Türk firmalarına bu ülkeyi tanıttıklarını ve yatırım ortamı ile ilgili bilgi verdiklerini sözlerine ekledi. Sabuncu şöyle devam etti: "Rusya Federasyonu, 2018 yılında 4 milyon üzerinde araç satışıyla Avrupa'da en fazla satışın olduğu ülke haline gelmeyi hedefliyor. Rusya Federasyonu'nun yeni belirlediği teşvik kapsamında ana sanayi için 36 ay içinde en az 300 bin araçlık kapasite oluşturmak, 48 ay içinde üretilen araçların motorlarının yüzde 30'unu Rusya'da yapmak, yine 48 ay içinde Ar-Ge merkezi açmak ve ilk yılda yüzde 35, altıncı yıl sonunda ise yüzde 60, yerlileşme oranına ulaşma hedefi bulunmaktadır. Yan sanayinde ise, her ürün için ayrı ayrı ve yıllara göre belirlenmiş yerlileştirme oranları mevcuttur. Bizim hedefimiz bu fırsatları değerlendirerek bu ülkede yerimizi almak ve daha global olma yolunda ilerlemektir. Bu amaç doğrultusunda Rusya Federasyonu ile sıkı bir işbirliği kurduk ve her yıl Rusya'daki gücümüz daha da artmaktadır." Bunların yanı sıra yatırım teşviklerinin ana destek kalemlerinde "0" gümrük vergisi, kurumlar vergisi indirimi, mülk vergisi ve arazi vergisi muafiyetleri gibi avantajların bulunduğunu hatırlatan Sabuncu, birçok Türk firmasının burada bir milyar doları bulan yatırım gerçekleştirdiğini söyledi.

RUSYA ÖNEMLİ BİR PAZAR

Rusya'da 2009 yılından bu yana aktif olan ofisleri aracılığıyla ticareti artırmaya yönelik lobi, tanıtım, yatırım, işbirliği, bilgi paylaşımı gibi faaliyetlerde bulunduklarını söyleyen Sabuncu, bölgelerdeki fuarlara da katıldıklarının altını çizdi. Otomotiv Forumu'nun ilk gününe konuşmacı olarak katılan OİB YK Üyesi ve TİM Rusya Ülke Masası Koordinatörü Şükrü Tetik ise Türkiye ile Rusya arasında gelişen dış ticaret ilişkilerine dikkat çekerek, Türk otomotiv endüstrisi için, Rusya'nın göz ardı edilemeyecek derecede önemli bir pazar olduğunu vurguladı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Otomotivcilerin Rusya çıkarması
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN