Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Suyu kirli akan köylülerin hukuk mücadelesi

Bursa'da, içme sularını kirlettiği iddia edilen mermer ocaklarının yeniden açılmasına tepki gösteren lüler, bu işletmelere ruhsat veren yetkililer hakkında suç duyurusunda bulundu.

Giriş Tarihi: 19.4.2013 15:48
Bursa'nın Orhaneli ilçesine bağlı lü vatandaşlar 3 otobüsle adliyeye geldi. Daha önce sularını kirlettiğini ileri sürdükleri mermer ocaklarına karşı açtıkları davayı kazanan Başköylüler, yürütmeyi durdurma kararına rağmen maden ocaklarına tekrar ruhsat verilmesini protesto etti.

Adliye önünde toplanan köylüler, 'Sularımızı kirletenler utansın', 'Çocuklarımıza suyun hayat verdiği dünya bırakalım' gibi pankartlar açıp sloganlar attı. Daha sonra köylüler adına basın açıklamasını yapan Başköy Muhtarı Hasan Acar, 'Su için adalet ve hak arıyoruz. Birileri devletin kurumlarının arkasına sığınarak kendilerini hukukun önünde ve üstünde görüyor. İdare mahkemelerine açtığımız davaları kazanmamıza rağmen, birileri mahkeme kararlarını hiçe sayarak yeni çalışma ruhsatı, 'ÇED gerekli değildir' belgesi düzenleyerek görevlerini kötüye kullanıyor.

Bu kişileri Türk adaletine havale ediyoruz. Başköy halkı 7'den 70'e uzak yerlere su taşıyor. Su taşıyan insanları görmezden gelen yetkililerin hiç mi vicdanı yok? Ağlayanın malı gülene fayda getirmez' dedi.
Basın açıklamasının ardından içlerinden 10 kişi belirleyen köylüler, adliyeye giderek suç duyurusunda bulundu. Daha sonra Başköylüler olaysız bir şekilde otobüslerine binerek köylerine gitti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Suyu kirli akan köylülerin hukuk mücadelesi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN