Türkiye'nin en iyi haber sitesi

45'inci yıl onuruna sıradışı sürprizler

Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları 45. kuruluş yıldönümünde ilginç kampanyalara hazırlanıyor. Kurum, Türkiye genelinde burs vermekten yeni bölümler açmaya kadar pek çok etkinliğe imza atacak

Giriş Tarihi: 26.4.2013
Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları bu yıl 45'inci kuruluş yıldönümünü kutluyor. Kurumun ilk sürprizi bu yıl doğan ve ismi Uğur olan 24 bebeğin ana okulundan üniversiteye kadar tüm eğitim masraflarını üstlenmek oldu. Ayrıca 45 yıla özel tam 45 milyon TL burs veren kurum eğitime de büyük katkı sağlamayı hedefliyor. Uğurlu bebek olmak için çocuklarının adını mahkeme kararı ile değiştiren anne-babaların bile olduğunu anlatan Bahçeşehir Uğur Eğitim Kurumları Bursa Koordinatörü Mehmet Yıldız, SABAH Bursa'nın sorularını yanıtladı.

Bu yıl Uğur Dershaneleri için çok önemli bir yıl. Bu yılın önemini bize biraz anlatır mısınız?
Uğur Dershaneleri 1968'de kuruldu. Bu yıl 45. yılımızı kutluyoruz. Türkiye'deki şirketlerin ortalama ömürlerinin 12-13 yıl olduğu düşünülürse, eğitim sektöründe 45 yıl hizmet vermek çok önemli. Biz de yaşadığımız bu başarıyı bizlere sağlayan, bize güvenerek çocuklarını emanet eden velilerimizle çeşitli kutlamalar yapıyoruz.

Kutlamalar için ne tür etkinlikler düzenliyorsunuz?
45. yılımıza özgü bir çok sosyal sorumluluk projesini aynı anda hayata geçirdik. İlk olarak, öğrencilerimize 45 milyon TL burs veriyoruz. Tabii bu bursun bir takım kriteri var. Başarının yanı sıra şehit, gazi ve fakir öğrencilerimize çeşitli oranlarda burs verdik. İkinci olarak, yine 45. yılımıza özgü 45 bin kitap ve 45 kütüphane kampanyasını hayata geçirdik. Kurumlarımızda 45 bin kitap toplayıp 45 devlet okuluna kütüphane yaptırıp her kütüphaneye bir kitap koyuyoruz. Kütüphanenin bütün masraflarını kurumumuz karşılıyor. Üçüncü olarak da , kariyer plus (lise grupları için ) ve kariyer plus jr. adlı kariyer testleri hazırladık. Bunu bütün öğrencilere ücretsiz uygulayıp sonuçlarını ilgili çevrelerde paylaşıyoruz. Son olarak ise çok önemli bulduğumuz ve ulusal basında çok ilgi göreceğini düşündüğümüz etkinlik "Uğurlu bebekler projesi"...

BURSA'NIN 3 "UĞUR"LUSU
- 45. yılımıza özgü "05.12.2012" tarihinde doğan ve adı "Uğur" olan bebeklerin ana okulundan üniversiteye kadar eğitim masraflarını üslendik. Bu sosyal sorumluluk projesi büyük ilgi gördü. Türkiye'nin dört bir yanında yüzlerce başvuru gerçekleşti. Değerlendirme kurulunun koyduğu kriterlere uyan 24 "Uğur"lu bebeğimizin yaşam boyu eğitim masraflarını üstlendik. Bursa'dan da 3 "Uğur'lu bebeğimiz var. Hatta bebeklerinin adlarını mahkeme kararıyla değiştirenler bile oldu.

'EĞİTİMCİ, ÖĞRENCİYLE EMPATİ KURABİLMELİ'
Uğur Dershanelerini diğer dershanelerden ayıran özelikleri neler?
- Anaokulunda üniversiteye hatta yurt dışı doktora programlarına kadar eğitimin içinde olan bir kurumuz. Her kurum kendi içinde bir takım işler yapıyor. Ancak bilgi birikimiyle, öğretmen kadrosuyla, rehberliğiyle, yayınlarıyla sektörün öncüsü olduğumuzu düşünüyorum. Böyle olmasaydı ayakta kalamazdık.

Dershanelerin eğitim sistemi içindeki yerini bize biraz anlatır mısınız?
- Kamuoyunda dershaneler yalnız bizim ülkemizde varmış gibi bir kanı var. Dünyanın hemen hemen her ülkesinde özel eğitim kurumları var olmuştur ve insanlık tarihi boyunca da var olacaktır. Çünkü öğrencilerin arkadaşlarından daha farklı ve özel eğitim almasını engelleyemezsiniz. Devlet olarak siz öğrencilere benim verdiğim eğitimle yetineceksin diyebilir misiniz? Dershaneler ihtiyaçtan doğmuştur. Dershaneler yasa ile kurulan milli eğitimce denetlenen resmi kurumlardır. 150 bine yakın personel istihdamı bu kurumların çatısı altında sağlanmaktadır.

Eğitim sektöründe var olmak nasıl fedakarlıklar istiyor?
Eğitim sektörü büyük emek istiyor. Hizmet ettiğiniz insan. Önce insanı sevmek gerekiyor yaptığınız işte başarılı olmak için. Her birey ayrı bir dünya, ondaki değişimi görmek ayrı bir haz. Eğitimci empati kurabilmeli, öğrencinin annesi-babası gibi düşünebilmeli.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
45'inci yıl onuruna sıradışı sürprizler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN