5 yıldızlı Tabakhane

Bursa'da yıllardır atıl vaziyette duran 'Tabakhaneler Bölgesi' için düğmeye basıldı. Büyükşehir Belediyesi'nin bölgeyi kentin vitrini haline getirmek için hazırladığı proje meclis onayından geçti

Giriş Tarihi: 26.4.2013
Bursa Büyükşehir Belediyesi kentteki en önemli kentsel dönüşümüne start veriyor. Deri imalathanelerinin taşınmasının ardından fare sorunuyla boğuşan Tabakhaneler Bölgesi'ne büyük bir değer katması planlanan ticaret merkezi projesi belediye meclisinde onaylandı. Daha önce serbest olan kat sayısı ve yüksekliği 20 kat olarak belirlendi.

EN PRESTİJLİ ALAN OLACAK

Böylece toplam 309 hissedarın 2 metrekareden 10 bin metrekareye kadar geniş bir aralıkta hak sahibi olduğu Tabakhaneler Bölgesi'nin dönüşümüne ilişkin önemli bir aşama daha kat edildi. Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan konsept proje nisan ayı meclis toplantısında gündeme alındı. Tabakhaneler Bölgesi kentsel dönüşüm projesini ilgilendiren madde oylamaya sunuldu. Bu maddenin oy birliğiyle kabul edilmesiyle, bölgedeki kentsel dönüşümün önü açıldı. Buna göre Tabakhaneler Bölgesi'nde yapılacak proje, 20 katla sınırlandırılmış oldu. Halen 2-3 katlı bakımsız ve harabe şeklinde konutlar ile imalathane olarak kullanılan binalar ve yıkım işlemi tamamlanmış moloz yığınlarının bulunduğu bölge, Bursa'nın en prestijli mekanına dönüşecek. Konut, ofis, ticaret, turizm ve karma kullanımıyla alternatif kent merkezi, yaşam alanı olarak tasarlanan proje alanının öncelikle yerleşik ve günlük kullanıcılarına özel olduklarını hissettiren, kendi kendine yeten, tüm olanaklara, çağdaş ve estetik tasarım değerlerine sahip olması hedefleniyor. Proje alanını oluşturan yapı bölgeleri ve fonksiyonları İzmir yolunun gürültü dahil olumsuz tasarım etkenleri, güneş, rüzgar, manzara, yaya-taşıt ulaşımı, yakın çevre ile görsel etkileşim gibi kriterler dikkate alınarak tasarlandı. Yakın çevrenin de kentsel dönüşüme ihtiyaç duyan niteliksiz görünümünden etkilenmeyecek şekilde çevre yolunun kenarında oluşturulan 7 metre yükseklikteki yeşillendirilmiş şevli alan planlama bölgesinde yeşil doğal surlar oluştururken, bölgenin yakın çevreden soyutlanması da sağlanmış oluyor.

"DEĞİŞİM YAZIN BAŞLIYOR"
Bursa'daki değişimin bu yaz gözle görüleceğini ifade eden Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "Yapacak çok işimiz var. Bu konuda büyük bir performans gösteriyoruz. Bursa'nın büyük oranda değiştiğini herkes çok iyi görüyor. Bursa için heyecan duyuyoruz. Stadyumun en güzeli, bilim merkezinin en güzeli Bursa'da olacak. Gözümüzü budaktan sakınmıyoruz. Çünkü zamanımızı dolu dolu geçiriyoruz. Burulaş yatırımları 125 milyon TL'yi buldu. 4 yılda yapılan hizmet 4 devirde yapılan hizmeti geçti" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
5 yıldızlı Tabakhane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN