Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Köy yumurtası yalanına inanmayın'

Bakanlığın açıkta yumurta satışını yasakladığını söyleyen Matlı AŞ'nin Genel Müdürü Mehmet Emre Vural "Samana bulanan kirli yumurtalar 'köy yumurtası' diye satılıyor" dedi

Giriş Tarihi: 26.4.2013
Bursa Uludağ Üniversitesi Veterinerlik Fakültesi'nin 35. kuruluş yıldönümü etkinlikleri kapsamında düzenlenen panele yem ve yumurta üreticisi Matlı AŞ'nin Genel Müdürü Mehmet Emre Vural katıldı. Yumurtanın en ucuz hayvansal protein kaynağı olduğunu belirten Vural, "Hayvansal protein, ihtiyaç duyduğumuz bir besin kaynağıdır. Aynı zamanda yumurta gıda sektörünün diğer kanallarında önemli bir hammaddedir. Yediğiniz bisküvide, makarnada, kek gibi ürünlerde yumurta önemli bir girdi olarak bulunuyor. Yumurtanın 21 gün gibi kısa bir raf ömrü var. İşletmeci olarak çok titiz olmanız gerekiyor. Son kullanım tarihi gibi tüketicilerin beklentilerine uygun bir raf çevrimi planlanmalıdır. Buğday, mısır, un gibi uzun süre stoklanamıyor" diye konuştu.

ZARARLAR DOĞURABİLİR

Yumurta üreticiliğinin çok ciddi planlama gerektiren bir sektör olduğunu söyleyen Vural, "Etçi bir tavuk 42 günde kesilebilirken, yumurtacı bir tavuk ancak 150 günde yumurtaya başlayıp 80 haftaya kadar buna devam ediyor. Dolayısıyla yumurta üretimine karar verdiğiniz de damızlıktan yumurtayı alacağınız güne kadar ciddi bir planlama gerekiyor. Bu bazen 1 yıl kadar oluyor. Üretime başlandığında ise vanası olmadığı için kısamıyorsunuz. Her gün yumurta almak ve satmak durumundasınız. Çok dikkat isteyen bir sektör. Biogüvenlik konusunda minik bir hata bütün yatırımın heba olmasına sebep olabilir" dedi. "Türkiye'deki yumurta üretimi, dünya yumurta üretiminin yüzde 1,25'ini karşılıyor" diyen Matlı AŞ Genel Müdürü Emre Vural, dünyada son 12 yılda ciddi bir artış yaşandığını belirterek, "Türkiye geçen yılla kıyaslandığında üretim aşamasında bir sıra daha ilerleyerek İran'ın üzerine çıktı. Hala dünyadaki toplam üretimin yüzde 1,25'inin yapıyoruz. Üretimde yine her konuda olduğu gibi Çin burada da lider bir ülke" dedi.

YILLIK ÜRETİM 16 MİLYAR ADET

Türkiye'deki yumurta üretiminin yıllık 16 milyar adet olduğu kaydeden Vural, "Türkiye yumurta üretimi yapan bin 100 adet işletme var. Bunlara bağlı 3 bin kümes bulunuyor. 16 milyar civarında yıllık yumurta üretimi söz konusu. Toplam 3 milyar TL'lik hatırı sayılır bir pazar. 350 milyon dolarlık ihracat hacmi bulunuyor. Yaklaşık 100 bin kişilik bir nüfusa istihdam sağlıyor" ifadelerini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Köy yumurtası yalanına inanmayın'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN