Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sincaplar, Ören sahilinin simgesi oldu

Balıkesir'in ilçesinde, önceki yıl belediye meclisinde Masume Tuzkaya'nın önergesi üzerine Ören sahilinde düğünlerde havai fişek atılmasının yasaklanması üzerine sincap sayısı artarken, bu defa da sincap heykeli yaptırıldı.

Giriş Tarihi: 30.4.2013 15:21
Heykeltıraş Mustafa Kulkul'a yaptırılan sincap heykeli Ören de Hüseyin Öğütçen Bulvarı girişine konurken ilgi gördü. Ören sahilindeki meşe ve fıstıkçamlarında yaşayan sincaplar Ören'nin simgesi oldu. Önceki yıl, belediye meclisinin aldığı havai fişek yasağıyla birlikte sayıları artmaya başladı. Ören mahalle muhtarı Salih Erden, kedilerin sincaplara zarar verdiğini anlatırken, vatandaşlar da sincap sayısının artması dileğinde bulundu.

Belediyeye teşekkür eden Ören Mahalle muhtarı Salih Erden, 'Bu yemyeşil mahallemizde meşe ve çam ağaçlarında bol miktarda kuş ve sincaplar yaşamaktadır. Bu nedenle kuş ve sincapların artması için de belediye meclisinden çıkan kararla havai fişek atılması yasaklandı. Kedilerimiz sincapları yediğinden buna da mani olmaya çalışıyoruz. Bu güzel mahallemizde heykel dikilerek sincaplar ölümsüzleştirildi. Mahallemiz adına belediye ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum' dedi.

Heykelin yapılmasına sevdiklerini anlatan emekli öğretmen Zeliha Kalelioğlu, ''mizin simgesi olan pek şey var ama sincap heykelinin Ören'imize kazandırılması bizi halk olarak çok memnun etti. Gördükçe gerçekten çok duygulanıyorum. Çok seviniyoruz. Çünkü doğa bilincindeki insanlar olarak doğayı korumayı onlara da yaşam hakkı vermeyi biliyoruz. Çok çok mutluyuz. İnşallah Ören'imizin simgelerinin daha çok çoğalmasını istiyoruz. Takibi gittikçe antik eserleriyle palamut ağaçlarıyla sincap heykeliyle çok güzel. Çok daha güzel olacağına inanıyorum. Gerçekten kutluyorum' dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sincaplar, Ören sahilinin simgesi oldu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN