Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Türkiye ihracatını otomotiv taşıyor

Giriş Tarihi: 15.5.2013

Türkiye ihracat artış hızını ikiye katlayan otomotiv endüstrisi, yılsonundaki 20 milyar dolarlık ihracat hedefine emin adımlarla yaklaşıyor. Bursalı Clio ve yan sanayi firmalarının ihracatındaki artış, otomotivi 8'inci şampiyonluğa yaklaştırıyor

Türkiye ekonomisinin lokomotifi otomotiv endüstrisinin ihracatı, Türkiye'nin genel ihracat artış hızının iki katına ulaştı. Bunda özellikle yeni Clio'nun ana üretim merkezi Oyak Renault'nun ve Bursalı yan sanayicilerin ihracatı etkili oldu. Otomotiv Endüstrisi, nisan ayında yüzde 9 artışla bir milyar 770 milyon dolarlık dış satışa ulaşarak sektörler arasında birinciliğini korudu. Türkiye'nin nisan ayı ihracatı ise yüzde 4.9 artışla 11 milyar 870 milyon dolar olarak gerçekleşti. Otomotiv endüstrisinin en önemli pazarı olan Avrupa Birliği ülkelerine bu dönemde yüzde 10 seviyesinde artış gerçekleşmesi sektörün dış satışlarına olumlu yansıdı. Aynı dönemde otobüs- minibüs-midibüs ürün grubu dışındaki tüm mal gruplarının ihracatında artış gözlenirken, yılın 4 aylık döneminde toplamda 6.9 milyar dolarlık ihracat rakamına ulaşıldı. Ürün grupları incelendiğinde ise otomotiv yan sanayi nisanda, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 7 artışla 742 milyon dolarlık ihracat gerçekleştirdi. Nisanda binek otomobil ihracatı yüzde 10 yükselişle 598 milyon, eşya taşımaya mahsus motorlu taşıtlar ise yüzde 13 büyüyerek 298 milyon dolara ulaştı. Yılın dört aylık döneminde de yan sanayi ihracatı yüzde 4 yükselerek 2 milyar 960 milyon dolara ulaştı.

DEVLER GERİLEDİ
Ülke bazlı ihracat ele alındığında ise, en yüksek paya sahip olan Almanya'ya yüzde 4 gerilemeyle 252 milyon dolarlık dış satış gerçekleşti. Almanya'daki gerilemeye rağmen AB üyesi ülkelerden Fransa'ya yüzde 14 yükselişle 199 milyon, İtalya'ya yüzde 13 artışla 158 milyon, Birleşik Krallığa ise yüzde 46 büyümeyle 146 milyon dolarlık ihracat yapıldı. Amerika Birleşik Devletleri'ne ise yüzde 34 artışla 102 milyon dolar dış satış dikkat çekti.

HEDEF 8'İNCİ KEZ ŞAMPİYONLUK
Türkiye'nin ihracat şampiyonu otomotiv endüstrisi, liderlik koltuğunu 2013'te de bırakmayacak gibi görünüyor. Geçen yıl Avrupa'da yaşanan krizden, parite dezavantajına kadar birçok soruna rağmen, 7'inci kez ihracatın şampiyonu olan otomotiv endüstrisi gözünü 8'inci şampiyonluğa dikti. Otomotiv, yılsonunda 20 milyar dolarlık ihracat geliri hedefliyor. 2012'de ihracat yüzde 5 gerileyerek 19 milyar olarak gerçekleşmişti.

SABUNCU: UMUTLANIYORUZ
Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği (OİB) Başkanı Orhan Sabuncu, "İhracatta bir ay artışla bir ay azalışla gidiyoruz. Ancak geçtiğimiz yıla göre artış hızında daha iyiyiz. Bu yıl 20 milyar dolar ihracata ulaşmayı hedefliyoruz" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye ihracatını otomotiv taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN