Ergene kirliliği lilere anlatıldı

Doğal Yaşamı Koruma Vakfı (DAYKO) ve Kırklareli Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) İl Temsilciliklerinin ortaklığında Tekirdağ Doğa Sporları ve Havacılık Kulübü (TEDOHAVK) Pilotlarından Hamza Algül' ün Ergene Nehri ve Yıldız Dağlarını havadan çektiği görüntüler ile birlikte Kırklareli Halkı bilgielndirildi.

Giriş Tarihi: 17.5.2013 13:22
Pilot Hamza Algül 'Tekirdağ Doğa Sporları ve Havacılık Kulübü (TEDOHAVK) olarak ergene nehrinin 40 yılı aşkındır devam eden, çevresine zehir saçan kirliliğinin önlenmesi ve ergene nehrinin eski temiz haline kavuşması en büyük arzuları olduğunu, kirliliğe dikkat çekmek ve kamuoyunun bilgilenmesi amacıyla yaklaşık 4 ay önce Uzunköprü den başlamak kaydıyla ergene nehrinin doğduğu noktaya kadar havadan fotoğraf ve video görüntüleri çekmek suretiyle 'Ernegene Belgeseli' hazırlamaya karar verdik' dedi.

Kirliğin en fazla hissedildiği Uzunköprü ile Muratlı arasın da Ergene nehri sadece suyu ve toprakları kirletmediğini ifade eden Algül; 'Nehir üzerin de uçarken de zaman zaman maske kullanmak zorunda kaldık. Yani Ergene havamızı da kirletmektedir. Ergene nehri, Muratlı'da Çorlu ve Çerekezköy' ün ağır sanayi atıklarını taşıyan Çorlu deresi ile birleşerek hem debisinin hem de kirliliğinin arttığını gördük. Ancak Ulaş Beldesine yaklaştığımız da Kırkgöz Köyü civarın da Nehre deşarj edilen ilk sanayi atıkları ile karşılaştık.

Sizin de görüntüler de gördüğünüz gibi açık sarı akan nehir, sanayi atıklarının karışması ile simsiyah zift rengine bürünmektedir. Açık sarı olan yer de hayat devam ederken siyah olan yer de hiç bir canlılık olmadığı gibi nehrin üzerin de nefes almak dahi zorlaşmaktadır. Ulaş ile Saray arasın da bulunan Karlı Köy civarın da Ergene' nin temiz aktığını ve için de bir çok balığın yaşadığını gördük' dedi.

Yıldız Dağları'nın içinde kum ocakları ile karşılaştıklarında çok üzüldüklerinin altını çizen Algül; 'Ergene' nin doğduğu Yıldız dağların da Kavacık Köyü civarın da nehrin yatağına çok yakın bir mesafe de olan dev çukurlar ile karşılaştık. Nehrin kaynağına yakın noktalar da nehri besleyen kolların yakınların da ormanın içerisin de birçok taş ocakları olduğunu öğrendiğimiz dev çukurlar ile karşılaştık. Bunların bazılarının, çıkan torakları direk olarak ağaçların üzerine döktüklerini gördüğümüz gibi bazılarının da yer yer yeşil örtüyü tozdan beyaza çevirerek ormanı tozla kapladığını gördük' şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ergene kirliliği Kırklarelililere anlatıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN