Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Dünyanın tercihi Türk üniversiteleri

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Kosovalı öğrencileri ağırlayan AK Parti Milletvekili ve TBMM Türkiye-Kosova Dostluk Grubu Başkanı Mustafa Kemal Şerbetçioğlu, Türkiye'nin üniversite eğitiminde tercih edilen bir ülke olduğunu söyledi

Kosova Prizren Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Lopar ve beraberindeki 87 kişilik öğrenci grubunu TBMM'deki makamında kabul eden AK Parti Bursa Milletvekili Şerbetçioğlu, Türkiye'de MEB bursuyla 628, kendi imkânlarıyla da 285 Kosovalı üniversite öğrencisinin öğrenim gördüğünü kaydetti. Son yıllarda Balkan ülkeleri ve Arap ülkeleri başta olmak üzere çok sayıda öğrencinin yükseköğretim, doktora ve lisans yapmak için Türkiye'yi tercih ettiğini belirten Şerbetçioğlu, şunları söyledi: "Türkiye'de 62'si vakıf, 104'ü devlet olmak üzere 166 üniversite faaliyet gösteriyor. Ayrıca bir üniversiteden bağımsız olarak kurulmuş 7 vakıf yüksekokulu da eğitim-öğretim yapıyor. Dost ve kardeş Kosova'nın kısa süre içerisinde eğitim, kültür, ekonomi alanlarında diğer ülkelerle ciddi anlamda diyaloga girerek ilişkileri geliştirmesi bizi memnun ediyor."

'TÜRKİYE ANAVATANINIZ'
Türkiye ile Kosova arasında üst düzey ziyaretlerin bulunduğuna dikkat çeken Şerbetçioğlu, ziyaretlerin iki ülke arasındaki ilişkilere ivme kazandırdığını belirtti. İki ülke arasındaki ilişkilerin daha verimli olması için çalıştıklarını kaydeden Şerbetçioğlu, "Türkiye'yi kendi vatanınızdan ayrı görmeyin. Türkiye sizin anavatanız. Ortak tarihi geçmişimiz ve köklü bağlarımız nedeniyle Kosova bizim için her zaman özel bir yere sahiptir" dedi. Prizren Belediye Başkan Yardımcısı Orhan Lopar da, TBMM'de bulunmaktan dolayı büyük memnuniyet duyduklarını belirterek, kendilerini TBMM'de ağırladıklarından dolayı Şerbetçioğlu'na teşekkür etti. Lopar, Türkiye'nin her alanda güçlenerek büyümesinin kendilerini mutlu ettiğini söyledi. Görüşmenin ardından, Lopar ve Kosovalı öğrencilerden oluşan konuk heyet TBMM Genel Kurul Salonu'nu gezdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünyanın tercihi Türk üniversiteleri
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN