Piste çıkılıyor

Giriş Tarihi: 19.5.2013

Büyükşehir Belediyesi, Araplarla kurulacak 30 milyon dolar sermayeli Bursa Hava Yolları hayal olunca BURULAŞ ve BESAŞ ortaklığında yeni bir şirket kurdu

B ursa Büyükşehir Belediyesi yüzde 95 Burulaş, yüzde 5 Besaş ortaklığında yeni havayolu şirketi kurdu. Belediye, bölgesel hava yolu olarak Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı'na lisans başvurusu yaptı. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, Bursa'nın hava ulaşımında çok geç kaldığını belirterek deniz uçağından sonra hava yolu şirketine 2 yeni uçak almak için görüşmeler yaptıklarını açıkladı. SABAH BURSA'ya konuşah Altepe, "Hava ulaşımı olmadığı için Bursa ekonomik olarak kayıp yaşıyor. İlk etapta Yenişehir'den bazı noktalara daha sonra da Bursa merkezle İstanbul arasında uçuşlar yapılacak" diye konuştu. Hava yolu planı hakkında bilgi veren Altepe "80 ve 95 kişilik uçaklarla Trabzon, Erzurum, Gaziantep, Antalya, Bodrum, Üsküp'e uçmak istiyoruz. Birkaç ay içinde bu netlik kazanacak. Ancak daha sonra da şehir merkezinden İstanbul'a uçuşlar yapılabilir" dedi.

ÇOK GEÇ KALINDI
Hava ulaşımında geç kalındığını vurgulayan Başkan Altepe şöyle konuştu: "İş dünyası Bursa Havayolları'nın kurulmasını sabırsızlıkla bekliyor. Her geçen gün bu konuda Bursa ekonomik kayıp yaşıyor. Biz bu işten para kazanmayalım. Bursa ekonomisi canlansın, vergi gelirleri artsın. Biz zaten bundan yüzde 6 pay alıyoruz. Bazı uluslararası ya da büyük çapta ulusal firma yöneticileri Bursa'ya gelmekten imtina ediyor. Çünkü yol bezdiriyor. Özellikle deniz uçağı ile İstanbul'un Bursa'ya yakınlaşması olumlu bulundu. Bu yatırım ekonomimize güzel katkı sağladı. Biz şu anda tek uçakla Haliç'e gidip geliyoruz. Çok yönlü olarak çalışabilmemiz gerekiyor. Hava trafiğini artırmamız gerekiyor. Uçak sayısının artması gerekiyor. Vatandaşlarımız daha çok kullanırsa, Bursa ekonomisine daha çok katkı sağlarız. Uçak sayısının arttırılması konusunda çalışıyoruz. İnsanları İstanbul Bursa arasında daha kolay ve daha sık taşımak istiyoruz."

DENİZ UÇAĞI REFERANS OLDU

Başkan Altepe deniz uçağından çok olumlu geri dönüşler alındığını belirtti. Deniz uçuşlarının kendileri için referans olduğunu belirten Altepe, "Yenişehir'den uçuşları sıklaştıracağız. Daha sonra Bursa merkezinde neler yapabiliriz bunlara bakacağız. İnsanların Bursa'ya inip kalkabilmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Bursa'nın hava ulaşımında hamle yapması gerekiyor. Bir uçağın merkeze inip kalkması zor değil. Geçtiğimiz günlerde Hazerfan Havaalanı'na indik. 700 metre pisti var. Özel uçaklarıyla herkes iniş kalkış yapabiliyor. Bunlar abartıldığı gibi değil. Değişik yerlerde değişik imkanlar kullanılıyor. Hava ulaşımı Bursa'da mutlaka gelişecek. Mesaimizin büyük bir kısmını bu konuya ayırıyoruz" diye konuştu. Başkan Altepe, Budo'ya 2 yeni gemi daha alınacağını, sefer sayılarının arttırılacağını anlatarak, "Filonuz güçlü olursa, vatandaş aradığı saatte gemi bulabilir. Yolcu sayısı ve sefer sayısı artarsa memnuniyet de artar" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Piste çıkılıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN