Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Bursa turizmle sıçrayacak'

Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa merkeze yapılacak 7 bin yataklı termal köy projesi ile Dağyenice'ye yapılacak 2 milyar dolarlık termal yatırımın turizmi ateşleyeceğini söyledi

Giriş Tarihi: 7.6.2013
Bursa Valiliği'nin 2 milyar dolarlık yatırımı öngören Termal Köy projesi dudak uçuklatıyor. Yapılan çalışmaları SABAH GAZETESİ'ne anlatan Vali Şahabettin Harput, özellikle turizmde Bursa'nın sıçrama yaşayacağını söyledi.

'TURİZM LOKOMOTİF OLACAK'
Sanayi kenti Bursa'nın turizm potansiyeline her ne kadar geç fark etse de zararın neresinden dönerseniz kar misali bu sektör için hummalı bir çalışma yürüten Vali Şahabettin Harput'un hedefi 5 milyon turist. Özellikle son 3 yıldır turizmde yoğunlaştıklarını belirten Harput, "Turizm Bursa'nın ikinci lokomotif sektörü olacak. Çünkü artık Bursa sanayiye doydu. Artık yeşil alanların yok edilerek Bursa'ya fabrikalar yapılmasını istemiyoruz. Turizm alanında özellikle üç ana konuyu esas alıyoruz. Tarih. Bursa dediğimizde tarih sekiz bin yıl öncesine gidiyor. Ama özellikle Osmanlıya kurucu başkent olmuş, 130 yıl başkentlik yapmış, 6 Osmanlı padişahı burada o medeniyetin 6 asır dünyanın dört bir tarafında yayılmasını sağlayan bir medeniyet merkezi olmuştur Bursa. İznik, çok farklı bir dünya. Hristiyan alemi içinde çok farklı anlamı olan bir yer. Dolayısıyla Bursa'nın turizmde birinci ayağı tarihtir" dedi.

'2 MİLYAR DOLARI GEÇTİ'
Türkiye'nin en kapsamlı termal köyü için özellikle Arap yatırımcıların sıraya girdiğini 2 milyar dolarlık yatırım teklifleri aldıklarını kaydeden Vali Harput, Bursa'da bu yıl içerisinde 18 bin metrelik termal hat döşemesi yaptıklarını söyleyerek, "Bursa 7 bin yataklı bir termal şehri oluyor. İl merkezini kastediyorum. 7 bin termal yatak. Dağyenice'ye gelirsek Dağyenice dediğimiz olay bir termal köyüdür. İçinde her türlü spor komplekslerinin golf sahasından tenis kortlarına varıncaya kadar. At binme yerlerinden bisiklet sporuna varıncaya kadar. Sıcak suya merkezler, villa tipi yerleşim yerleri, oteller olmak üzere dünya çapında bir termal sağlık köyü olma özelliğiyle gündemde" dedi. Bölgeye yapılacak yatırm miktarının her geçen gün artmaya devam ettiğini belirten Harput, "Şuana kadar oraya bana bizzat yatırım için müracat eden yatırımcıların toplam yatırımları 2 milyar doları buldu" dedi. Çalışmaların bitmek üzere olduğunu da sözlerine ekleyen Harput, "İnşallah önümüzdeki yıldan itibaren bölgeyle alakalı yatırımcılara da arsa vermek suretiyle yavaş yavaş Dağyenice'yi de yeni bir güneş gibi ülkemizin ufkunda doğurmaya başlayacağız" dedi.

'MARKA KENT BURSA'
Bursa'nın sahip olduğu değerler ile Türkiye'de zaten bir marka kent olduğunu ifade eden Vali Şahabettin Harput, asıl hedeflerinin dünyaya kenti tanıtmak olduğunu belirterek Bursa'yı marka yapacak çok fazla değerinin olduğunu söyledi. Dünya çapında istenilen yere henüz gelemediklerini belirten Harput, "Daha önümüzde çok fazla mesafe var. Biz zaten şuanda Bursa'nın sahip olduğu değerleri iyi kullanarak iyi anlatarak, iyi tanıtarak iyi işleyerek Bursa'nın gerçek manada dünya ölçeğinde bir marka kent olması için mücadele ediyoruz" dedi.

'AMAÇ DEĞER KATMAK'
Türkiye'de birçok konuda ilk olarak akla gelen şehirlerin başında geldiklerini söyleyen Harput, "Osmanlı denilince akla Bursa gelir. Kestane deyince akla Bursa gelir. Uludağ deyince, şeftali deyince akla Bursa gelir. İskender deyince, termal deyince akla Bursa gelir. Ancak bütün bunlar Türkiye için doğru. Ama henüz dünyada böyle değiliz. Amacımız bizim bu saymış olduğumuz birtakım özelliklerimizi dünya ölçeğinde tanınan, bilinen, aranan bir değer haline getirmek ve en üst düzeyde kullanmaktır" dedi.

'İLK DURAK BİZ OLACAĞIZ'
Ulaşım konusunda dev projelerin hayata geçtiğini ve yakında Bursa'nın İstanbul'a 1 saat mesafede olacağını bildiren Şahabettin Harput, Bursa ile İstanbul arasındaki mesafenin otoyolla 1 saate kadar ineceğini söyledi. Hızlı trenin devreye girmesiyle Bursa ile İstanbul'un kapı komşusu olacağını söyleyen Harput, "Bizim bundan sonraki hedefimiz turistler için ilk durak Bursa olacak. Bursa'ya gelecek termalinde dinlenecek, Uludağ'ında tatil yapacak, burada dinlenirken İstanbul'a günü birliğine gezmeye gidecek. İstanbul'un güzelliklerini görecek ancak dinlenmeye tekrardan Bursa'ya gelecek" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Bursa turizmle sıçrayacak'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN