Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Cumalıkızık'ta bir hafta sonu

Giriş Tarihi: 15.6.2013

Kültür varlıkları ve doğal güzellikleriyle kentin yıldızı olan Cumalıkızık özellikle hafta sonları turistlerle dolup taşıyor

Osmanlı sivil mimarisinin en görkemli köy yerleşimini günümüze ulaştıran Cumalıkızık, kültür varlıkları yanında doğal güzellikleriyle de görülmeye değer. Cumalıkızık, Ankara yolunun 10'uncu kilometresinde küçük bir köy. Cumalıkızık özellikle hafta sonları, Bursa'dan ve çevre illerden gelenlerle dolup taşıyor. Uludağ'ın kuzeyindeki dik etekler ile vadilerin arasında sıkışıp kalan yöre köylerine bu konumlarından dolayı "kızık" adı verilmiş. Köylerin birbirlerinden ayrılması için de dereye yakın olanına Derekızık, Fidye verene Fidyekızık ve Kızık köylerinden topluca gidilerek cuma namazı kılınan köye de Cumalıkızık adları verilmiş. Osmanlı'nın Bursa'da ilk yerleştiği noktalardan biri olan vakıf köyü Cumalıkızık, bölgede, yerleşim dokusu, konut mimarisi ve yaşam biçimiyle diğer yerleşimlerden farklı bir görünüm arz ediyor. Cumalıkızık'ta, 180'i halen kullanılan, bazılarında ise koruma ve restorasyon çalışması devam eden 270 Osmanlı evi bulunuyor.

Tarihi evleri içinde yaşayarak koruyan köylüler, bu güzelliği geçim kaynağına dönüştürmeyi de bilmişler. Meyve ve sebzelerini, gezginlere satarak geçimlerini sağlıyorlar.
Köylüler, yaptıkları ev eşyaları ve oyuncaklar da satıyorlar. Sürekli fotoğraf çeken ziyaretçilere alışık olan köylüler, poz vermekten hiç hoşlanmıyorlar.
Her tarihi binanın avlusu bir açık hava marketi gibi. Üç Cumalıkızıklı kadın, tarihi konaklarla çevrili bir avluda yaptıkları erişteleri hem kurutuyor, hem de satıyor.
Cumalıkızık, özellikle cumartesi pazar günleri çok hareketli. Bursa'dan, İstanbul'dan ve diğer çevre illerden gezginler, çoluk çocuk buraya akın ediyor.
Genelde 3 katlı olan Cumalıkızık evlerinde, çoğunluğu birbiriyle akraba olan aileler, uyum içinde yaşıyor. Evlerin dış görünümüyle sokak döşemeleri de uyum içinde.
Nurhayat Öztürk 53 yaşında (telefonla konuşan). 20 yıl önce Cumalıkızık'a Erzurum'dan göçmüşler. 4 çocuğu, 6 torunu var. İki yakınıyla birlikte, erişte kesiyor. Bu işten günde 25 TL kazanıyor.
Cumalıkızık'ın doğal malzemelerden yaptıkları el emeği göz nuru hediyelik eşyalar, gezginlerin büyük beğenisini topluyor.
Herkes buraya farklı bir amaç için geliyor. Bu gelin ve damat, en mutlu günlerine anlam yüklemek için tercih etmişti burayı.
Türkiye'nin değişik illerinden gelen gazeteciler cemiyeti başkanları, hafta sonu Cumalıkızık'ta halk ile beraberdi.
İstanbul'da marketlerde bu yıl, iyi kirazın kilosu 15 TL'nin altına düşmedi. Cumalıkızık köyünde kirazın kilosu, sadece 4 lira.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Cumalıkızık'ta bir hafta sonu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN