Mesut Mestan ikinci şampiyonluk için aday

Türkiye'nin 5'inci büyüğü Bursaspor'un başkanlık yarışında merhum İbrahim Yazıcı'nın ağabeyi Hayri Yazıcı ile baş başa bir mücadele sürdüren Mesut Mestan projelerini SABAH Bursa'ya anlattı

Giriş Tarihi: 16.6.2013
Bursaspor'un tarihinde ilk kez lig şampiyonu olduğu 2009-2010 futbol sezonunda olmak üzere 10 yıl boyunca Bursaspor yönetiminde farklı kademelerde görev alan Mestan 2003-2004 sezonunda küme düşen yeşil beyazlı takımın başına geçen Merhum eski Bursa Büyükşehir Belediye başkanı Hikmet Şahin'in yönetim kadrosunda yer aldı. Mestan, Bursaspor'un tekrar birinci lige çıktığı Levent Kızıl döneminde de görev aldı. Levent Kızıl yönetiminin istifa etmesinin ardından ilk kez Bursaspor başkanlığına talip olan Mestan başkanlığı az farkla İbrahim Yazıcı'ya kaptırdı. Yazıcı'nın ısrarı sonrası yönetime dâhil olan Mestan, futbol şube sorumlusu görevine getirildi. Bursaspor bu dönemde 50 yıllık kulüp tarihinde ilk kez lig şampiyonluğu yaşarken Şampiyonlar ligi arenasında da ilk kez boy gösterdi. Mestan şimdi başkanlık için yarışıyor. Başkanlık adaylığına nasıl karar verdiniz? Camia merhum başkan İbrahim Yazıcı'dan sonraki dönemde takımın daha iyi bir yere gelmesini istiyor. Yıllardır biriktirdiğim tecrübe ve çalışma prensibim dikkate alınıp camiadan başkan adayı olmam yönünde telkinlerde bulunuldu.

Yönetim listeniz hazır mı?
Öncelikle yönetim kurulumuzu oluşturmaya çalıştık. O biraz şekillendi gibi. Şimdilik geçici liste sunduk.

Transfer politikanız nasıl olacak?
Futbolcuyu 6 ay ya da 1 yıl izlemeniz gerekiyor. Rahmetli İbrahim Yazıcı'nın ölümü ani oldu. Bu yüzden bizim futbolcuları izleme gibi bir durumumuz olmadı. Ancak teknik heyetin muhakkak izlediği oyuncular vardır. Böyle bir durumda yapılacak olan ya bildiğiniz oyuncuyu alırsınız çünkü sezon başlayacak kampa yetiştirmek zorundasınız. Ya da güvendiğiniz çalıştığınız menajerler vardır onların tavsiyelerine uyarsınız. Bursaspor yapılacak 4-5 yerinde ve iyi transfer ile şu anki durumundan çok daha yukarılara çıkar…

Mevcut Yönetim Kongre'ye kadar bir futbolcu ile anlaşırsa tavrınız ne olur?
Kongre kararı alındıktan sonra böyle bir davranış etik olmaz. Bu Fair-Play'e de aykırı, sisteme de aykırı… Yapılanın ardında farklı şeyler aranabilir. Bu nedenle transferin yapılmaması Bursaspor'un geleceği ve gelecek yönetim açısından daha hayırlıdır.

Teknik heyette bir değişiklik düşünüyor musunuz?
Şuan Bursaspor kulübünün sözleşmeli bir teknik direktörü var. Geldiği günden bu yana da gayet başarılı bir sezon geçirdi. Bununla alakalıda konuşmak şuan için çok erken.

Rahmetli İbrahim Yazıcı'nın Avrupa'da çeyrek final oynayan bir Bursaspor hedefi benimsiyor musunuz?
Çeyrek final sözü çok uzak bir hayal değil. Bursaspor çeyrek final oynayabilmeli ancak biz söyle diyoruz bu kupanın yanına bir kupa daha koymalıyız. İkinci kez Türkiye Süper Lig şampiyonu olmalıyız. Üç olmalıyız, dört olmalıyız. Şampiyon olmak için bir 50 yıl daha mı bekleyeceğiz? Onun için bizim amacımız sürekli şampiyonlukta yer almak ancak zirve derken ilk 5 değil en üst 1 veya ikinci olmalıyız.

Timsah Arena isim akıbeti ne olacak?
Öncelikle camiada toplantı yaparım. Taraftarımız ne isterse ben onların yanında olurum. Bursa Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'nin Bursasporluluğundan kimsenin bir şüphesi yok. Onunda Bursaspor'un zarar görmesini istemeyeceğinden eminim. Camiamızın beklentilerine kulak vermek zorundayız. Camia birlikte kenetlenirse Bursaspor daha büyük başarılara imza atar. Bu konuda taraf olmaya gerek yok. Kimseye vaat vermeye gerek yok.

Taraftar konusunda neler söyleyeceksiniz?
Nasıl kulüp tarafından kurumsallaşma isteniyorsa taraftar arasında da kurumsallaşma olmalı. Eskiden sadece amigo vardı ama artık onlar da bilinçlendi. Dernekler kendilerine sponsor bulmakta zorlanabilir ama bir Bursaspor kulübü tüm derneklerine gücünü kullanarak sponsor bulabilir.

Başkanlığı kazanma şansızını nasıl görüyorsunuz?
Bana göre tüm adayların şansı eşit. Herkes aynı mesafede herkes yarışı kazanabilir. Bu konuda da iddialıyız. 5 kişi kaybedecek 1 kişi kazanacak ama önemli olan Bursaspor'un kazanması…

SEÇİMLER YARIN
Bursaspor'da 7 Haziran'da yapılan ancak çoğunluk sağlanamadığı için ertelenen olağanüstü kongrenin ikinci toplantısı yarın yapılacak. Çoğunluk sağlanmaksızın yapılacak olan kongrede yeşil beyazlı kulübün yeni başkanı seçilecek.

BURSASPOR KOLEJİ PROJESİ
Biz hayalleri gerçekleştireceğiz dedik. Bursaspor Koleji projesi de 13 yıllık hiç hayata geçirilmeyen bir hayal projenin adımlarını 6 ay önce attık yerinde tahsis etme aşamasındayız. Başkan seçildiğimiz takdirde Bursaspor Koleji'ni kuracağız. Projelerini hazırlattık. Yerin tahsisini yapıp temelini atacağız. Bunu hayalden gerçeğe çevireceğiz.

BURSASPOR'A MÜZE GELİYOR
Bursaspor'a yakışan dev müze kuracağız. Bursaspor'un bütün tarihini içinde barındıracağımız Bursaspor'un kurulduğu 50 yıldan bu yana tüm yönetim kurullarında neler yapılmışsa takımın başarıları, başarısızlıkları hangi zaman tünellerinden geçmişsek tamamıyla alakalı Avrupa takımları ile aynı standartlarda dev müze yapacağız.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mesut Mestan ikinci şampiyonluk için aday
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN