Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Afrika'ya ihracat safarisi

Giriş Tarihi: 21.6.2013

Türk otomotiv endüstrisi, Cezayir'de 143 firma ile bir araya geldi. Özellikle yan sanayi alanında iki ülke firmalarının işbirliğine sıcak baktığı görüşmelerde, otomotiv endüstrisinde yeni bir sinerji yaratılması bekleniyor

Bir süre önce Güney Afrika'da temaslarda bulunan Uludağ Otomotiv Endüstrisi İhracatçıları Birliği'nin yeni durağı, Cezayir oldu. Afrika'yı her yönden adım adım ele alan OİB'in organizasyonuyla 16 firma, Cezayir'deki 143 firmanın temsilcileri ile biraraya gelerek, ikili görüşmeler gerçekleştirdi. Cezayir basınının da yoğun ilgi gösterdiği heyete katılan 150'yi aşkın Cezayirli firma temsilcisi, Türk firmaları ile yaptıkları görüşmelerden duydukları memnuniyeti ve olası işbirlikleri için duydukları heyecanı dile getirdi.

YENİ PAZAR CEZAYİR

Türk ve Cezayirli otomotiv endüstrisini biraraya getiren ikili iş görüşmelerini değerlendiren OİB Yönetim Kurulu Üyesi Müfit Karademirler, Afrika'nın farkında olduklarını ve böylesi büyük bir pazarda adım adım ilerleyerek hedeflerine ulaşmayı planladıklarını söyledi. Karademirler, "Türk otomotiv endüstrisi, global otomotiv endüstrisinin bütünleşmiş bir parçası haline gelmiştir. Bu nedenle bu avantajımızı farklı ülkelerde endüstrimize katkı sağlayacak şekilde geliştirmek için çalışıyoruz" diye konuştu. Cezayir'e yönelik otomotiv ihracatı 2013 yılı Ocak-Mayıs döneminde yüzde 46 artarak 283 milyon dolar olarak gerçekleşti. Bu dönemde Cezayir, otomotiv ihracatında en fazla ihracat yapılan 9. ülke konumuna yükseldi. Aynı dönemde bu ülkeye yönelik binek otomobiller ihracatı yüzde 62, yan sanayi ihracatı da yüzde 17 artarken, Cezayir binek otomobil ihracatında en fazla ihracat yapılan 4'üncü ülke oldu.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Afrika'ya ihracat safarisi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN