Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kentsel dönüşüm masaya yatırıldı

İnşaat Mühendisleri Odası (İMO) Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa'da yapılacak kentsel dönüşümün amacından saptığını söyleyerek, Yıldırım'da hayata geçirilecek kentsel dönüşüm projesinin bölge halkını göçe zorlamaya yönelik olduğunu vurguladı

Giriş Tarihi: 23.6.2013
Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi ile birlikte düzenlenen basın toplantısında konuşan İMO Bursa Şubesi Başkanı Necati Şahin, Bursa'da kentsel dönüşüm çalışmalarının karmaşaya dönüştüğünü söyleyerek, "Bursa'da bulunan 50 bin kaçak yapının 30 binini sınırlarında barındıran Yıldırım'da yapılmak istenen, oradaki halkı göçe zorlamaktır. Bölgede rezidans gibi lüks binaların yapılması bölgenin sosyal ve ekonomik özelliklerine zıttır. Böyle bir planlama, bölgede oturan insanların göçe zorlanmasından başka bir durum değildir" dedi. Özellikle Yıldırım ilçesinde projelendirilen kentsel dönüşüm çalışmalarını eleştiren Şahin, "Belediye başkanı müteahhitlerle sürekli toplantı yapıyor. Bölge halkı ile müteahhitler arasındaki iletişimi kendisinin kuracağını söylüyor. Başkanın yaptığı nikah şahitliğidir. Elini taşın altına koymuyor. Diğer yandan da halkla değil sadece müteahhitlerle görüşüyor. Bu da son derece yanlıştır" diye konuştu.

'OLAN HAYALLERE OLACAK'
Dönüşüm projesinde eve karşı ev verileceği sözünü hatırlatan Şahin, "Bölgede 5 katlı olan 100 metrekarelik bir binaya karşılık 40 metrekare, 4 katlı 100 metrekarelik bir eve 41 metrekare ve 100 metrekare arsası olana 27 metrekare yer verilecek. Eve karşı ev sözünün tutulmayacağı apaçık ortadadır. Billboardlarda sergilenen "Yıldırım Bölgesi Kentsel Dönüşüm Proje" görsellerinin, daha önce Doğanbey örneğinde olduğu gibi uygulamada aynı şekilde yapılmayacağını düşünüyoruz. Kentsel dönüşüm sonrasında olan, yine vatandaşın hayaline olacak" dedi. 6306 sayılı yasada birçok boşluk olduğunu ve yasanın sulandırıldığını söyleyen Şahin, rezerv alanı bahanesiyle yeni imar alanları oluşturulmaması gerektiğini belirtti.

'YIKIMA DÖNÜŞMESİN'
Mahkeme kararlarının hiçe sayıldığı bir dönemde ovaya vurulacak neşterin her zaman karşısında olacaklarını ve tarım alanlarının imara açılması gibi hataların takipçisi olacaklarını belirten Şehir Plancıları Odası Bursa Şubesi Başkanı Füsun Uyanık, kentsel dönüşüm için adımların şu şekilde olması gerektiğini söyledi: "Kentsel dönüşüm; ekonomik, toplumsal, fiziksel ve çevresel koşulları bütünleşik olarak ele almalı, kent planından koparılmadan yapılmalıdır. Mevcut imar planlarıyla oynanmadan, binaların deprem yönetmeliğine göre yenilenmesi çalışmaları devletin de verdiği destekle yaygın olarak kullanılmalıdır. Rant odaklı yaklaşımlar terk edilerek barınma ve konut hakkı kiracılar da dahil güvence altına alınmalı, yaşayanlar açısından sosyal bir yıkıma dönüştürülmemelidir"

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kentsel dönüşüm masaya yatırıldı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN