Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bu da kangal sırası

Giriş Tarihi: 28.6.2013

Karacabey'de TİGEM'e ait Köpek Yetiştirme Merkezi'nde ırk özellikleri korunarak yetiştirilen ve bin 500 TL'den satışa sunulan kangal ve akbaş cinsi köpeklerden satın almak için 560 kişi sıra bekliyor

Karacabey'deki Köpek Yetiştirme Merkezi'nin şefi Vakkas Karaoğlan amaçlarının ırk özelikleri iyice yozlaşarak, nesli kaybolma tehlikesi yaşayan Türk çoban köpeklerinden kangal ile akbaş'ı kurtarmak olduğunu söyledi. Karaoğlan, bu köpeklerin ırk özelliklerini en iyi temsil eden materyalin seleksiyonla çoğaltılarak, ırkın muhafazası ve ihtiyaç duyan üreticilere intikalini sağladıklarını açıkladı.

ÇOK DUYGUSAL VE SADIKLAR
Merkezde 33'ü açık, 66'sı kapalı özel bölümlerde kangal ve akbaş ırkındaki köpeklerin üretimini yaptıklarını anlatan Karaoğlan, bu hayvanların gen muhafazasını korumak için çalıştıklarını ifade etti. Akbaş ırkının özelliğinin Türk çoban köpeği olması ve sürüyü rahatlıkla koruyabilmesi olduğunu vurgulayan Karaoğlan, "Pek çok kişi köpeklerimizi evlerin ya da iş yerlerinin koruması için alınıyor. Bu köpeklerin içgüdülerinde bekçilik çok güçlü olduğu için, yavruyken nerede yetişirse orayı ömrü boyunca koruyor. Dünyanın en duygusal ve sadık köpeklerinden biridir. Pitbull, Alman kurdu ve Doberman gibi yabancı ırkları artık insanlar ellerinden çıkartarak akbaş, kangal gibi ırklara sahip çıkmaya başladılar" diye konuştu.

560 KİŞİ SIRADA

Kangal ırkının özelliklerini de anlatan Vakkas Karaoğlan, şu bilgileri verdi: "Kangalların günümüze kadar korunmasını sağlayan Sivas bölgesidir. 1985'ten bu yana da kangallara sahip çıkılması için ülke genelinde bir çalışma başlatıldı. Bugüne kadar 3 bin Kangal satışı yaptık. Akbaş ya da Kangal ırkı bir yavruya sahip olmanın bedeli bin 500 TL. Merkezimizde 6-12 ay arası köpekler bin 700 TL'ye, 1 yaş ve yukarısı ise 2 bin TL'den satılıyor." "Şu an akbaş ve kangal ırkı yavrularımızdan satın almak için 560 kişi sırada bekliyor" diyen Karaoğlan "Vatandaşlarımızın köpeklerimize sahip olmaları için yapmaları gereken tek şey, TİGEM'e başvurmak. Sıraları gelince istedikleri hayvanları alabilecekler" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bu da kangal sırası
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN