Özel halk otobüsü minibüslere döndü

Giriş Tarihi: 5.7.2013

Özel halk otobüsçülerinin Büyükşehir Belediyesi ile yaşadığı komisyon krizi nedeniyle biletli sisteme geçip seferleri aksatması en çok vatandaşı mağdur etti

Kent içi ulaşımında kartlı sisteme dahil olan Halk Otobüsçüleri ile Bursa Büyükşehir Belediyesi Bursa Ulaşım Toplu Taşıma İşletmeciliği (BURULAŞ) arasında 3 yıldan beri devam eden komisyon ve gelirlerin denetlenmesi konusundaki anlaşmazlık, özel halk otobüslerinin bütünleşik kart sisteminden çıkmasıyla sonuçlandı. Yaklaşık üç hafta önce Bukart cihazlarını kapatan özel halk otobüsleri, otobüs içinden satılan biletlerle yolcu taşımaya başladı. Konu hakkında açıklama yapan Bursa Halk Otobüsçüleri Başkanı Ramazan Umur, Burulaş'ın halk otobüslerinden yüzde 8 komisyon aldığını ve elde edilen gelirler konusunda bilgi vermediğini öne sürerek, bilet kesme uygulamasına başladıklarını söyledi. Bursa Büyükşehir Belediyesi ise, ulaşım sisteminde 75 dakika içinde 3 araca kadar aktarma hakkı bulunmasına rağmen, metro dışı aktarma kabul etmeyip vatandaşları mağdur eden yeşil otobüslerin yerine sarı otobüsleri devreye soktuklarını söyledi.

'MAĞDUR OLUYORUZ'
Büyükşehir Belediyesi ve özel halk otobüsçüleri arasında yaşanan bu gerginlik ise vatandaşların sıkıntılar yaşamasına neden oldu. Özel halk otobüslerinin biletli sisteme geçmesinin ardından minibüsler gibi çalışmaya başladığını belirten vatandaşlar, "Otobüslerin artık minibüslerden farkı kalmadı. Nasıl minibüsler daha çok yolcu alabilmek için duraklarda bekleme yapıyorlarsa artık otobüslerde bu şekilde hareket ediyor" dedi. Vatandaşlar şikayetlerini şu sözlerle dile getirdi: "Her durakta birkaç dakika bekliyorlar. Duraklar harici yol kenarında işaret yapan yolcuları bile alıyorlar. Bu sebepten dolayı otobüslerin duraklara varış sürelerinde sürekli aksamalar yaşanıyor. Artık otobüslerin durağa saat kaçta geleceğini bilemez olduk. Duraklarda yazan varış sürelerine göre her seferde 10-15 dakika geç geliyorlar. Otobüsçülerin bu davranışları yüzünden işimize ve okulumuza geç kalır olduk. Artık bir düzen kurulmalı."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Özel halk otobüsü minibüslere döndü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN