Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sağlık turizminde yüzde 300 artış

Bursa termal kaynaklar ve sağlık alanında gelişen yeni yapısıyla farkını göstermeye başladı. Bursa'ya gelen medikal turist sayısı 2011'e kıyasla geçen yıl tam yüzde 300 arttı

Giriş Tarihi: 7.7.2013
Bursa sağlık ve termal turizmde önemli adımlar atıyor. 41 hastane, Bin ayakta teşhis merkezi, 4 bin hekim ve 18 bin sağlık personeli ile bölgesinin sağlık üssü haline gelen Bursa, sağlık turizminde de önemli mesafe aldı. Bursa'ya gelen medikal turist sayısının 2011'e kıyasla 2012 yılında yüzde 300 arttığını söyleyen Bursa Sağlık Turizm Derneği'nin (BUSAT) Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Metin Yurdakoş, Bursa'nın özellikle sağlık alanında kendini aştığını söyledi. Geçtiğimiz günlerde yapılan kongreyle BUSAT Yönetim Kurulu Başkanlığı'na seçilen Dr. Metin Yurdakoş, BUSAT'ın özellikle termal alanda yürütülecek çalışmalara yoğunlaştığını söyleyerek, Bursa'nın yakın zamanda en önemli termal sağlık merkezi haline geleceğini söyledi.

YÜZDE 300 ARTIŞ

Kente Bursa'ya Sağlık Serbest Bölgesi kurulması, Termal Kür Merkezi ve Termal Kür Parkı, İçmece Merkezi'nin kurulmasını önemsediklerini söyleyen Yurdakoş, Bursa'nın saniyede 300 litre gibi önemli bir jeotermal kaynağa sahip olduğunu belirterek, "Bursa'ya gelen medikal turist sayısının 2011'e kıyasla 2012 yılında yüzde 300 artmıştır. Hedefimiz Bursa'dan Türkiye'ye sonra da dünyaya açılmak. Bu noktada, kent dinamikleriyle birlikte hareket etmek başarıyı da beraberinde getirecektir" şeklinde konuştu. Bursa'nın ilk Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Merkezi olarak 1994'te, ROMMER'de hizmet veren ve 23 yıldır termal tedavi konusunda çalışmalara imza atan Yurdakoş, Bursa'nın sağlık turizminde önemli mesafeler aldığını sözlerine ekledi.

'POTANSİYELİMİZ BÜYÜK'
Normal bir turistin 630 dolar harcarken, bir sağlık turistinin 8 bin dolar harcama yaptığını söyleyen Yurdakoş, "Sağlık turizmi, insanların sağlıklarıyla ilgili fiziksel ve psikolojik olarak iyilik halleri veya iyilik hallerinin devamı için yaptıkları tüm turistik aktiviteler olarak tanımlanıyor. Tıp Turizmi, Termal Turizm-SPA, Yaşlı ve Engelli Turizmi ve Welnes olarak bazı bölümlere ayrılıyor. Katma değeri yüksek bir turizm hareketidir. Sağlık Turizmi yeni bir ihracat kalemidir ve Bursa'nın geç kalmak gibi lüksü olamaz" dedi.

'TURİZM MERKEZİ OLACAĞIZ'
Bursa son yıllardaki sağlık ve turizm yatırımlarıyla bölgesinin önemli bir sağlık turizmi merkezi haline geldiğini söyleyen Yurdakoş, "41 Hastanemiz var. Bin ayakta teşhis merkezi, 4 bin hekim ve 18 bin sağlık personeli ile bölgesinin sağlık üssüyüz. Özellikle Tüp Bebek, Göz, Estetik Cerrahi, Diş, Kalp Damar Cerrahisi, Ortopedi, Beyin Cerrahisi, Organ Transplantasyonları alanlarında iddiası olan bir merkez konumundayız" dedi.

Okan KIZILKAYA / SABAH

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sağlık turizminde yüzde 300 artış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN