Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa ihracatta ikinciliği korudu

Haziran ayında 5 milyar 223 milyon 974 bin dolarlık ihracat gerçekleştiren Bursa, 1 milyar 98 milyon 311 bin dolarlık ihracatla İstanbul'dan sonra ikinci sırada yer aldı

Giriş Tarihi: 19.7.2013
Haziran ayı rakamlarına göre Bursa, Türkiye genelindeki ihracat sıralamasında ikinciliğini korudu. Geçen yıl Haziran ayına göre 1 milyar 25 milyon 452 bin dolar olan kent ihracatı artarak, 1 milyar 98 milyon 311 bin dolara ulaştı. En fazla ihracat yapılan sektörler arasında ilk sırada 657 milyon 641 bin dolarlık oranla otomotiv yer aldı. Bu sektörü 93 milyon 53 bin dolar ihracat oranı ile tekstil ve hammaddeleri, 69 milyon 762 bin dolar ile çimento, 57 milyon 531 bin dolar ile hazır giyim ve konfeksiyon sektörleri takip etti. Bursa'da 6 aylık ihracat oranında da artış görüldü. Geçen yılın ilk altı ayında Bursa genelinden 6 milyar 167 milyon 817 bin dolarlık ihracat, bu yılın ilk altı ayında 6 milyar 601 milyon 940 bin dolara yükseldi. Bursa'nın ihracat hedeflerini gerçekleştireceğini dile getiren UİB Koordinatör Başkanı Orhan Gençoğlu, kurlardaki artış ve düşüşlerin ihracatçıya katkısının olmadığını kaydetti. Kur sepetinin 2.20 ya da 2.25 oranında olması gerektiğini savunan Gençoğlu, "Kur arzu ettiğimiz seviyede olursa Avrupa'daki toparlanma istediğimiz gibi gitmemesine rağmen o hedefe aşılır. 10 milyar dolar aşılır diye düşünüyorum" diye konuştu.

İHRACAATTA AB VAZGEÇİLMEZ
İhracat yapılan ülkelerden Balkan ülkelerine yapılanın zayıf olduğunu belirten Gençoğlu, Afrika ülkelerine yapılan ihracatın önemli bir yer tuttuğunu ve iİhracatta Avrupa Topluluğu'ndan vazgeçilemeyeceğini ifade etti.

'BURSA 2023 HEDEFİNE ULAŞACAKTIR'
AB'deki krizin henüz aşılmadığını söyleyen Gençoğlu özellikle Fransa'da sıkıntılı günler yaşanabileceğini söyledi. Olumsuzluklara rağmen ihracatçıyı tebrik eden Gençoğlu, "İhracatçı kar marjları çok düşmesine rağmen çok zor şartlarda elde ettiği pazarları kaptırmamak için varını yoğunu ortaya koyuyor. Onun için ihracatımızın artması Türkiye'nin büyümesine katkısı olacaktır. Olumsuzluklara rağmen böyle giderse 2023 hedefine ulaşamasak bile Bursa o hedeflere ulaşacaktır" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa ihracatta ikinciliği korudu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN