Şeftalide işçi sıkıntısı

Türkiye'nin şeftali üretiminde en önemli merkez olan Bursa'da hasat başladı. Ancak hasat döneminin ramazana denk gelmesi nedeniyle üreticiler meyveyi toplayacak işçi bulamıyor

Giriş Tarihi: 21.7.2013
Şeftali üssü olarak bilinen Bursa'da hasat bu yıl yaşanan işçi sıkıntısı nedeniyle sancılı başladı. Bursa'nın kadifemsi meyvesi olarak anılan şeftali bu sezon bol olmasıyla üreticinin yüzünü güldürüyor. Ancak hasat zamanının ramazana denk gelmesi nedeniyle şeftali üreticisi meyveyi toplayacak işçi bulmakta zorlanıyor. Üretici şeftali toplama saatlerini öne çekerek yarım güne indirdi. Gündelik olarak şeftali toplamaya gelen işçilere cazip çalışma koşulları sunan şeftali üreticileri bol bol da mola veriyor. SABAH BURSA şeftali üreticilerinin yaşadıkları sorunları masaya yatırdı. Yüzlerinin ürün bolluğu ile güldüğünü belirten üreticiler yaşadıkları en büyük sıkıntının ise işçi bulma sıkıntısı olduğunu söyledi. Ağaçlardan işçiler tarafından merdivenler yardımıyla toplanan şeftalilerin bir kısmı tarlada kilosunu 1.7 ila 1.8 liraya satılıyor. Kalan bölümünü ise soğuk hava depoları vasıtasıyla Türkiye pazarına dağılıyor. Gürsu ilçesine bağlı Kumluk alan bölgesinde şeftali üretici Halil İbrahim Bal, geçen seneye oranla ürünün bu yıl beklenenden daha bol olduğunu söyledi. Ürünün yüzlerine güldürdüğünü ancak işçi bulmakta zorlandıklarını anlatan Bal, "Mesaiyi yarım güne indirdik. Şimdi işçilerin gelip çalışmasını bekliyoruz. İyi ki gurbetçi işçiler var yoksa meyve ağaçta kalacaktı" dedi.

YARIM GÜNLÜK ÇALIŞMA

Erzurum'dan mevsimlik işçi olarak Bursa'ya gelen Emine Gür, gurbetçi işçilerin tarlaya çalışmaya geldiğini ancak yerli işçilerin ramazandan ötürü meyve toplamaya gelmek istemediklerini söyledi. Günlük 40 TL yevmiye ile çalıştıklarını belirten Gür, sabah sahurdan sonra saat 05.00'te bahçeye geldiklerini, 11.00'de de paydos ettiklerini söyledi.

Yüzde 20'si Bursa'dan
Bursa adı ile özdeşleşen simge ürünlerden biri olan şeftali üretiminde Türkiye'nin bir numarası olma özelliği taşıyor. Türkiye genelinde her yıl ortalama 500 bin ton dolayında şeftali üretimi yapılırken, bu üretimin yaklaşık yüzde 20'si Bursa'da gerçekleşiyor. Bursa'nın ünü tüm dünyaya yayılmış olan şeftalileri özellikle Avrupa ülkeleri tarafından büyük rağbet görürken, şeftali ihracatından her yıl ortalama 1 ile 1.5 milyar dolarlık ekonomik gelir sağlanıyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şeftalide işçi sıkıntısı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN