Rekor yatırımlar hızla yükseliyor

Bursa yatırımlarıyla adından söz ettiriyor. Statyum, BursaRay Kestel etabı, teleferik, bilim merkezi gibi dev yatırımlar hızla sürüyor

Giriş Tarihi: 26.7.2013
Yakın zamana kadar Türkiye'de hayal olarak görülen projeler Bursa'da birbiri ardına yükseliyor. Türkiye'nin en modern stadyumu, dünyanın en uzun teleferik hattı, kendi elektriğini kendisi üretme özelliğine sahip olan Büyükşehir Belediyesi yeni binası, dünyadaki ilk 5 merkez arasında gösterilen Bilim ve Teknoloji Merkezi ve Türkiye'nin ilk yerli tramvay üretimi gibi birçok projenin yapım çalışmaları Bursa'da hayat buluyor. 2012 yılında toplam 616 milyon 296 bin TL'lik rekor bir yatırımla hayata geçirilen bu projeler, 2014 yılı içerisinde tamamlanarak hizmete girecek. Stadyum, Altıparmak, Atatürk, Heykel, İnönü, Kıbrıs Şehitleri caddeleri ile Kent Meydanı ve Darmstad Caddesi'nden oluşan T1 tramvay hattında imalat çalışmaları tamamlandı. Yeni hat Ramazan Bayramı'nda yolculu seferlere başlayacak.

DÜNYANIN EN UZUNU

Tamamlandığında 8 bin 874 metrelik uzunluğu dünyanın en uzun teleferik hattı olma özelliğini kazanacak olan Bursa'nın yeni teleferik hattında direklerin dikim işlemine geçildi. 22 dakikada Uludağ'ın Oteller Bölgesi'ne ulaşımının sağlanacağı yeni teleferik hattı 29 Ekim'de hizmete girecek.

İLK 5 ARASINA GİRECEK
Büyükşehir Belediyesi tarafından BUTTİM Fuar alanı yanındaki arazide11 bin metrekaresi kapalı olmak üzere toplam 20 bin metrekare alan üzerine yapılan Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin inşaatı dünyadaki ilk 5 merkez arasına girecek. Büyükşehir Belediyesi'nin birimlerini tek çatı altında toplayacak ve 2011'de yapımına başlanan hizmet binası inşaatının da yüzde 80'i bitti. 8 bin metrekare alana inşa edilen en son teknoloji ile inşa edilen bina, kendi elektriğini kendisi üretecek ve atık ısıdan ısıtma ve soğutma da yapılacak. Timsah görünümlü çatısı ve yapısıyla da şu anda Türkiye ve dünyanın gündeminde geniş yer bulan Timsah Arena Stadyumu'nun da kaba inşaatı bitti. 45 bin kişi kapasiteli stadyumda, 72 loca, 84 çıkış kapısı, 409 tuvalet var. Hafif raylı sistemi Bursa'nın doğusuna uzatacak olan BursaRay Gürsu-Kestel hattında da çalışmalar hızla sürüyor. Projeyle 7 istasyondan oluşan 8 kilometrelik Kestel etabında olcu taşınacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rekor yatırımlar hızla yükseliyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN