Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Sebze ekerek rahatlıyorlar

Bursa'da otistik çocuklara özel eğitim veren bir uygulama merkezinde oluşturulan sera sayesinde, otistik çocukların kas gelişimi ve ikili etkileşiminin gelişmesine katkı sağlanıyor

Giriş Tarihi: 28.7.2013
Türkiye'nin en fazla öğrenci sayısına sahip özel okulu olan Baha Cemal Zağara Özel Eğitim İş Uygulama Merkezi, eğitim verdiği 218 otistik çocuk için özel sera kurdu. İki yıl önce otistik çocukların eğitimlerine destek sağlamak için açılan 180 metrekarelik serada yaz kış sebze, meyve yetiştiriliyor. Otistik çocuklar kendi elleriyle ektikleri ürünleri öğretmenlerinin yardımı ile topluyor. Sınıf ortamından çıkıp toprakla buluşan çocuklar dokunma, duyma, koku duyularını, kaslarını ve ikili iletişimlerini geliştiriyorlar. Çocuklar bazen de topladıkları domates, salatalıkları arkadaşları ile birlikte yıkayarak, mutfakta salata hazırlamayı öğreniyorlar.

ONLARI RAHATLATIYOR

Toprakla oynamanın çocukları rahatlattığını ifade eden Merkezin Müdür Yardımcısı Erdem Değirmen, "Çocuklarımız, yetiştirdikleri sebze ve meyvelerin isimlerini de öğreniyorlar. Hem ektikleri ürünlerin büyümesi, hem de toplayıp arkadaşlarıyla birlikte yemeleri, onları çok rahatlatıyor. Seranın bizim çocuklarımızın üzerinde büyük bir etkisi var. Otistik çocuklar uzun süre aynı ortamda duramıyorlar. Sera dikkatlerini yeniden toparlamalarını sağlıyor" diye konuştu.

KATKI SAĞLAYACAKLAR

Yaz ve kış sebzelerini ektikleri serada elma bahçelerinin de bulunduğunu belirten Değirmen, "Yazın domates, biber, salatalık, kavun, karpuz, kışın da marul, maydanoz, soğan gibi sebzeler üretiyoruz. Henüz pazarlama aşamasına geçmedik. Milli Eğitim Bakanlığı'ndan gerekli izinleri sağlama aşamasındayız. Bu çalışmalarla birlikte öğrencilerimiz hem eğitim alacak hem de ürettikleri ürünlerden gelir elde ederek ailelerine de katık sağlayacaklar" diye konuştu.

ÇOK YÖNLÜ EĞİTİM UYGULANIYOR
Merkezde otistik çocukların eğitimi için seranın dışında trafik uygulama pisti, müzik sınıfı, seramik, dokuma, ahşap atölyeleri de bulunuyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sebze ekerek rahatlıyorlar
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN