Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Eleştiri hakemi bitiriyor

Giriş Tarihi: 2.8.2013

Bursa'da 20 yıl futbol hakemliği yapan Adem Vural, hakemlerin basında sürekli eleştirilmesi nedeniyle bu mesleğin tercih edilmediğini söyledi. Vural: "Kimse 'oğlum hakem olsun' demiyor"

Bursa'da spor denince akla ilk gelen isimlerden Adem Vural SABAH Bursa'ya 20 yıllık serüvenini atlattı. Sporcu kişiliği, 20 yılı aşkın futbol hakemliği geçmişi olan ve bir dönem Türkiye Faal Futbol Hakemleri ve Gözlemcileri Derneği Bursa Şubesi Başkanlığı, Türkiye Futbol Federasyonu Temsilciliği Kurulunun Yönetim Kurulu Üyeliği ve İl Hakem Kurulu Başkanlığı yapan Adem Vural, Sosyal Güvenlik Kurumu Bursa İl Müdür Yardımcısı olarak görevinin ardından iş hayatını BUSKİ'de insan kaynakları müdürü olarak sürdürüyor.

* Futbola ilginiz ne zaman başladı?
Ortaokul sonları, lise başlarında futbola ilgim arttı. O yıllarda Geçitspor'da amatör futbola başladım. Oradan Kanaryaspor'a geçtim ve Kanaryaspor'da oynarken futbol hakemliğine başladı. Aslında futbol hakemliğine çok genç yaşta başladım diyebiliriz. Hakemlik kursunu bitirdikten sonra 20'li yaşlarda futbol hakemliği yapar olmuştum. Hakem olunca futbol dünyasında yaşantımı devam ettirdim. 20 yıl spor hakemliği yaptım.

* Bugün tüm çocuklar futbolcu olmak isterken 'ben hakem olmak istiyorum' diyen bir çocuk yok. Bunun nedeni nedir?
Aslında bu durum sadece Türkiye'de böyle. Dünyanın diğer ülkelerinde hakemlik herkesin saygı duyduğu bir meslek. Ancak bizim ülkemizde hakemlik mesleği hak ettiği değeri görmüyor. Bugün baktığımızda her anne baba çocuklarını spor yapmaya yönlendiriyor ancak hiç kimse çocuğuna hakemlik yap demiyor. Spor camiası da hakemliğin çok önemli bir faaliyet olduğunu, tüm sportif faaliyetler için önemli bir aktör olduğunu aktaramıyor. Hakemliği sempatik hale getirecek herhangi bir reklam yapılmıyor. Aksine spor programlarının hepsinde hakemlerimiz yerden yere vuruluyor. Hal böyle olunca da insanlar daha çocukluk yaşlarından itibaren hakemlik mesleğine önyargıyla yaklaşıyor.

* Hem bir spor adamı hem de bir futbol yorumcusu olarak Bursaspor'un bu sezon Avrupa'da kupalarındaki şansını nasıl görüyorsunuz?
Türk takımları için Avrupa arenası her zaman zordur. Hele ki bu bir Türk takımıysa Avrupa kupaları adeta yangın yeri gibidir. Ancak Bursaspor'un bu sezon UEFA Avrupa Ligi'nde mutlaka gruplara kalacağını düşünüyorum. Çünkü geriye dönüp baktığımızda Bursaspor 4'üncü kez Avrupa kupalarına katılıyor. Artık deneyim sahibi bir takım olarak Avrupa Ligi kültürü var.

BU KADRO AVRUPA'YA YETMEZ
* Bursaspor'un kadrosunu Avrupa için yeterli buluyor musunuz?
Avrupa Ligi için bu kadro yeterli değil. Hatta Türkiye ligi için bile bu kadro yeterli değil. Lig'de yine ilk 4-5 içerisine girmeye oynar. Ancak Bursaspor'un hedefi ilk 4-5'e girmek değil ki. Bursaspor artık her yıl Avrupa kupalarına katılan bir takım oldu. Bursaspor Avrupa'da gruplara kalabilir ancak daha büyük başarılar hedeflenmeli. Daha büyük başarılar içinde zengin bir kadro oluşturulmalı.Bursaspor, Barselona bir Manchester United gibi dünya çapında bir takım olmalıdır.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Eleştiri hakemi bitiriyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN