Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Kapalıçarşı'da değişim başlıyor

Bursa'nın en önemli tarihi mekânlarından biri olan Kapalıçarşı'da restorasyon çalışmaları başladı. Hedef, tarihi çarşıyı UNESCO Dünya Kültür Mirası Koruma Listesi'ne sokmak

Giriş Tarihi: 2.8.2013
Bursa'nın en önemli tarihi mekanlarından biri olan Kapalıçarşı'da restorasyon çalışmaları başladı. Kapalıçarşı'da başlatılan çalışmaları yerinde inceleyen Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, "İnşallah kısa sürede sonuç alacağız. Hedefimiz, çarşımızın dünyaya örnek olmasını ve Tarihi Hanlar Bölgesi'nin UNESCO Dünya Kültür Mirası Koruma Listesi'ne alınmasını sağlamaktır" dedi. Bursa'da çarşı denilince akla gelen ilk yerin Kapalıçarşı olduğunu belirten Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe, şehrin kalbi olan çarşıyı daha da canlı hale getirmek ve Tarihi Hanlar Bölgesi'ni bütünüyle düzenleyerek UNESCO Dünya Kültür Mirası Koruma Listesi'ne alınmasını sağlamak istediklerini söyledi. Bu nedenle Kapalıçarşı'da restorasyon çalışmalarına özel önem verdiklerini kaydeden Başkan Altepe, "1958 yangınından sonra oluşturulan Kapalıçarşı'nın bugün tekrar elden geçirilmesi çalışmalarını başlatmış bulunuyoruz. İnşallah kısa süre içerisinde sonuç alacağız ve ana arterde bulunan 130 dükkan ile ara sokakların tamamını düzenlemiş olacağız" diye konuştu.

DÜKKANLAR YENİLENİYOR

Restorasyonun özgün mimariye uygun modern tarzda sürdürüleceğini ve Kapalıçarşı'da bulunan dükkanların tabelaları, tavanları ve cepheleriyle tepeden tırnağa yenileneceğini, uygulamada geleneksel yapıda traverten taşlardan ve krom kaplamalardan yararlanılacağını söyleyen Başkan Altepe, "Uzun yılların beklentisiydi. Sonunda düğmeye bastık. Kapalıçarşı'daki alışverişi etkilemeden, çatıların, cephelerin ve zeminlerin bölüm bölüm yenilenmesini, çarşının arzu edilen düzeye gelmesini sağlamak istiyoruz. Tüm bu çalışmalar, Tarihi Hanlar Bölgesi'nin 2014 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi'ne alınmasını kolaylaştıracak" şeklinde konuştu. Kapalıçarşı Derneği Başkan Yardımcısı Şeref Akgün, uzun yıllardır hayalini kurdukları bir projenin uygulama safhasına geçmesinden dolayı bölge esnafı olarak büyük mutluluk duyduklarını ifade etti. Hassasiyetinden dolayı Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Altepe'ye teşekkür eden Akgün, "Gerek projeyi gerekse örnek yapıyı bizler çok beğendik. Bursalıların da beğeneceğini umuyoruz" dedi. Restorasyon çalışmalarının hızlı tamamlanması yönünde esnaftan işleri kolaylaştırıcı davranış beklediğini kaydeden Akgün, "Bu dönemin yakın takipçisiyiz. İnşallah hep birlikte mutlu sona ulaşmış olacağız" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kapalıçarşı'da değişim başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN