Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Sanayi diye diye termali unuttuk'

Bursa'nın tarih, kültür ve doğasından aldığı destekle tarihi termal kent olduğunu belirten Bursa Valisi Şahabettin Harput, sanayi kenti tutkusunun termal turizmi unutturduğunu söyledi

Giriş Tarihi: 4.8.2013
Bursa Valisi Şahabettin Harput, Bursa'nın tarihi kimliğine, termal kent markasını yeniden eklemek için yoğun mesai harcıyor. Dağyenice projesiyle 10 bin yataklı tesisler, içmeler, meyve bahçeleri ve kaplıca imkânının aynı ortamda sağlanacağını açıklayan Vali Harput, sağlıklı yaşlılık projeleriyle Bursa'nın emekli turizminin başkenti olacağını ifade etti. Bursa Valisi Şahabettin Harput, SABAH Bursa için yaptığı açıklamada Bursa'nın zenginliklerinin Türkiye'nin zenginliği olduğunu vurgulayarak Avrupa Birliği alt kuruluşu olan Tarihi Termal Kentler Birliği (EHTTA) ve onun bir başka boyutu Avrupa Tarihi Termal Kentler Destinasyon ağına üye olabilmenin kalitenin ve hedefe koşmanın en büyük kanıtı olduğuna dikkat çekti.

'VARSA YOKSA SANAYİ'
Bursa'nın termal kent kimliğinin unutulduğunu ve geri plana atıldığını bildiren Vali Harput şöyle devam etti: "Bursa gerçekten tarihi termal bir kent. Bursa'nın kimliğine baktığınız zaman 60 sene önce Bursa'yı sorsalardı size aklınıza ne gelir diye herhalde Uludağ, kaplıcalar, kestane, şeftali, yeşil ve ipek gelirdi. Şimdi kimsenin aklına bunlar gelmiyor. Varsa yoksa sanayi diyoruz. Bizim asıl zenginliğimiz Bursa'nın değerleri. Ben turizmi ön plana getirdiğim zaman üç başlığa önem verdim. Tarih, termal ve dağ. Dağı doğa olarak da alabilirsiniz. Termal diğerlerini tamamlayan bir faktör. Termal kent olmamız için termal zenginliğimiz ve tarihi zenginliğimizin yeniden ortaya çıkması lazımdı. Dışarıdan Bursa'ya kaplıcaya gelen tükenmiş, Bursalılar da dışarıya gitmeye başlamıştı. Bu kabul edilemez bir durumdu. Büyük mücadelelerle suyu çoğaltmaya çalıştık. 15 ayrı sondaj yöntemiyle il merkezinde 16 litre olan suyu 300 litreye çıkardık. Bu suyu hizmete dönüştürmek için bir taraftan kaplıca bir taraftan sağlık hizmetleriyle bir taraftan şehir ısıtmasıyla ve başka alanlara dönüştürerek yavaş yavaş Bursa termal kimliğini almaya başladı."

EMEKLİLİK TURİZMİ

Dünya nüfusunun yaşlandığına dikkat çeken Vali Şahabettin Harput, bu nedenle emeklilik turizminin ön planda tutulması gerektiğini vurguladı. Harput, "Yaşlanan dünyamızda sağlıklı yaşlanma bir numaralı gündem. Sağlıklı yaşlanmak içinde termal adeta bir ilaç gibi. Avrupa, Amerika ve Japonya bunu kullanıyor. Amerika'da 5 yıl için bu alana ayrılan pay 1 trilyon dolar. Sağlık turizminin diğer turizm hareketlerine oranla yaklaşık 10 kata kadar getirisi olduğu da ortada. Bu anlamda Türk hamamlarında kaplıcalarında kür merkezlerinde, sularımızın mineral değerlerinin de göz önüne alarak ciddi bir çalışma içindeyiz. Bu bahsettiğimiz projeleri BUSAT ile beraber emin adımlarla geleceğe taşımak için çalışıyoruz. Bu anlamda 3 temel kaynak bölgemiz var. Kükürtlü, Çekirge ve Mihraplı bölgeleri belirlendi. Buralarda farklı kuyularda farklı sularımız var. Suların kimyasal değerleri önemli ona göre değerlendireceğiz" dedi. Bursa 'nın vazgeçilmez projesi olarak ses getiren Dağyenice konusuna da değinen Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Dağyenice rüya proje. Uzun soluklu vizyon proje. 10 bin dönümlük 10 bin yatak kapasitesi düşünülüyor. Otellerden kongre merkezlerine, termal işletmelerden spor komplekslerine, sosyal tesislere, rehabilitasyon merkezlerine, tatil villalarına kadar bir bütün proje. Oradan teleferikle Uludağ'a gidip aynı gün dağla termali yaşama olanağı olacak. Dağyenice'ye gelen bir turist 15 dakikada kente inip 8 bin yıllık tarihi görecek, yarım saatte Mudanya'ya giderek balık keyfi yapacak" ifadesini kullandı.

ŞİMDİDEN 3.5 MİLYARLIK YATIRIM TEKLİFİ
Dağyenice ile ilgili imar planlarının son aşamasına geçildiğini açıklayan Vali Harput, "Orman alanlarının Turizm Kanunu'na göre Turizm Bakanlığı'na tahsisi gerekiyor. Bu tahsislerin yapılmasını takip ediyoruz. Muhtemelen en geç bir ay içerisinde tahsislerin tamamlanarak bize gelen yatırımcı taleplerini değerlendirme aşamasına geçmiş olmayı umuyoruz. Yatırımcı olarak yerli ve yabancı yaklaşık 3.5 milyar dolar yatırım teklifi gelmiş durumda. Tümüne talip olan yatırımcılar var. Ayrı ayrı bölgeleri talep ederek yapmak isteyenler var. Dağyenice Türkiye projesi olduğu için kendi başımıza kararlar vererek önünü tıkamak istemiyoruz. Ankara ile sürekli diyaloğumuz devam ediyor" dedi.

DAĞYENİCE RÜYA PROJE
Bursa'nın vazgeçilmez projesi olarak ses getiren Dağyenice konusuna da değinen Bursa Valisi Şahabettin Harput, "Dağyenice rüya proje. Uzun soluklu vizyon proje. 10 bin dönümlük 10 bin yatak kapasitesi düşünülüyor. Otellerden kongre merkezlerine, termal işletmelerden spor komplekslerine, sosyal tesislere, rehabilitasyon merkezlerine, tatil villalarına kadar bir bütün proje. Oradan teleferikle Uludağ'a gidip aynı gün dağla termali yaşama olanağı olacak. Dağyenice'ye gelen bir turist 15 dakikada kente inip 8 bin yıllık tarihi görecek, yarım saatte Mudanya'ya giderek balık keyfi yapacak" ifadesini kullandı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Sanayi diye diye termali unuttuk'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN