sahillerinde mavi tehlike

Giriş Tarihi: 12.8.2013 11:53

Çanakkale'nin ilçesinde Dalyan sahiline vuran mavi deniz anaları suya girmek isteyenleri tedirgin ediyor. Deniz analarının vücuda teması halinde önemli rahatsızlıklara yol açabileceğini söyleyen uzmanlar, vatandaşları uyardı.

ilçesinde limanın kırdığı akıntı ve dalgalardan istifade ederek tatilcilerin uğrak yeri olan Dalyan sahiline dadanan mavi deniz anaları tehlike saçmaya devam ediyor. Denize serinlemek için girmek isteyen birçok çocuk ve vatandaş deniz analarından şikayetçi. Özellikle küçük çocukları deniz kıyısından uzak tutan ebeveynler korkudan denize girememekten şikayetçi.

Çanakkale Toplum Sağlığı Merkezi'nde görev yapan Dr. Merve Büyükal, özellikle mavi deniz anası (catostylus mosaicus) olarak bilinen türe dikkat edilmesi konusunda uyardı. Canlı ya da ölü olan bu deniz analarına temas halinde vücutta kızarıklar oluşacağına dikkat çeken Dr. Büyükal, küçük çocukların daha da dikkatli olması gerektiğinin altını çizdi.

Büyükal, 'Deniz anasının insanı sokması durumunda cildimizde kabarık, döküntü ve kızarıklıklar, ağrılı şişlikler gibi rahatsızlıklar meydana gelebiliyor. Bu durumda deniz anası çarpılması meydana geldiği söylenebilir. Eğer şiddetli bir çarpma olursa, solunumda güçlük, nabızda değişiklik veya kas spazmları görülebilir. Deniza nası çarpması durumunda kesinlikle o bölgeye dokunulmaması gerekir. Temizlemek için alkol ve taze su kullanmamak gerekir. Zehirlenen bölge amonyak ve tuzlu su ile temizlenmelidir. Ardından zehirli bölge yaklaşık 20 dakika kadar sıcak (40-45 derece olabilir) suda bekletilmelidir. Bu sayede ağrı azalır. Bütün bu müdahalelerden sonra yine de bir sağlık kuruluşuna gitmekte fayda var" dedi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Lapseki sahillerinde mavi tehlike
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN