600 İnkaya Çınar'ı yeni yüzüne kavuşuyor

'da dünyaca ünlü 600 yıllık tarihi İnkaya Çınarı, çevresinde yapılan düzenlemelerle yeni görünümüne kavuşuyor.

Giriş Tarihi: 21.8.2013 16:18
Osmangazi Belediye Başkanı Mustafa Dündar, BTSO Yönetim Kurulu Üyesi Fahrettin Gülener ile birlikte, çevre düzenleme ve yenileme çalışmaları tamamlanma aşamasına gelen İnkaya Çınarı'nda incelemelerde bulundu. Her yıl yerli ve yabancı binlerce turist ağırlayan İnkaya köyü ile İnkaya çınarı ve çevresinin tarihi dokuya uygun bir şekilde yenilendiğini ifade eden Başkan Dündar, "600 yıllık bir geçmişe sahip olan, doğal anıt olarak 'mızın simgelerinden birisi olan İnkaya Çınar'ının çevresini, çınara ve tarihi dokuya zarar vermeden yeniliyoruz. Gelen ziyaretçilerin rahatça dolaşabilecekleri şekilde bir zemin yenilemesi gerçekleştiriyoruz." dedi.

Çalışmaları anlatan Dündar, şu bilgileri verdi: "Çınar ve çevresindeki tabanı kazarak döşemeleri kaldırdık. Bu işlem sırasında köklerine zarar gelmemesi için korumaya aldık. Beton kullanılmadan yürütülen çalışmalarda, eğimli arazilerde taş ve dolgu malzemelerinin dağılıp kaymasını önleyen Geoveb isimli özel bir malzeme kullandık. Dolgu üzerine yapılan zemin kaplama döşenen traverten taşlar arasındaki boşluklara da, bazalt granül ile dolduruldu. Bu sayede, tarihi çınarın köklerinin suyla daha rahat temas etmesi sağlanmış oldu."

Dündar, köy yollarını granit taşlarla kapladıklarını belirterek, "Aynı şekilde otoparkları yenileyip, çınar çevresindeki istinat duvarlarını da yeniledik. Köy giriş ve çıkışlarındaki düzenlemelerle birlikte İnkaya, kendisini ziyaret edenleri daha mutlu edecek bir yer haline gelecek." diye konuştu.

Her biri ağaç gövdesi kalınlığındaki heybetli dallarıyla Bursa'yı adeta kucaklayan tarihi çınar, 35 metrelik boyu ve 9.2 metrelik çevresiyle ilgi odağı oluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
600 İnkaya Çınar'ı yeni yüzüne kavuşuyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN