Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İzmit'te 66 ton elektronik atık toplandı

İzmit Belediyesinin elektronik atık (e atık) toplama projesi büyük bir hızla devam ediyor. Belediyenin Çevre Koruma ve Kontrol Müdürlüğü tarafından yürütülen çalışmada, son olarak 2 ton 250 kilogram elektronik atık toplandı.

Giriş Tarihi: 21.8.2013 13:48
Yahya Kaptan, Turgut, Yenidoğan, 28 Haziran, Gündoğdu, Kozluk, Yenişehir ve Cedit Mahallelerindeki 26 hane ve 7 okuldan toplanan, içinde bilgisayarlar, beyaz eşyalar, televizyonların bulunduğu elektronik atıkların geri dönüşümünün sağlanacağı açıklandı.

İzmit Belediyesi Çevre Koruma ve Kontrol Müdürü Havva Açıkgöz, elektronik atıkların içinde insan ve çevre sağlığı için zararlı elementler bulunduğunu belirterek, "Elektronik ürünlerin yapımında klorlu solventler, bromlu alev geciktiriciler, PVC, ağır metaller, plastik ve gazlar kullanılmaktadır. Örneğin, bilgisayar ve monitörlerde kurşun ve bunun gibi insan sağlığını tehdit eden zararlı maddeler bulunur. Bu atıklar normal durumda kullanıcı için riskli olmayıp, yok etmek amacıyla atıldıklarında çevreye tehlike oluşturabilir.

Elektronik atıkların doğa ve insan sağlığına verdiği zararların önlenmesinin yanı sıra içeriğindeki değerli metallerin geri kazanımıyla ekonomiye de önemli katkı sağlanmaktadır. Belediyemiz elektronik atıkların öncelikle tüm kurumlardan ayrı toplanması, sonrasında da lisanslı geri dönüşüm tesislerine gönderilmesine yönelik çalışmalar yapmaktadır. Ocak 2010 yılında başlattığımız çalışma ile şimdiye kadar 66 ton elektronik atık toplandı. Sadece bu senenin son 6 ayında toplanan atık miktarı 23 tondur. Toplanan elektronik atıkların yüzde 35'ini hanelerden toplanan elektronik atıklar oluşturmaktadır' dedi.
Açıkgöz, kişi ve kuruluşlara çağrıda da bulunarak, 'Kullanılmayan elektronik atıkları çöpe atmayalım. 318 00 77 numaralı telefonu arayarak bunları aldırabilirler' diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İzmit'te 66 ton elektronik atık toplandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN