Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bursa'da 2 ayda Türkçe öğrendiler

TÖMER Bursa Şubesi'nde eğitim gören 28 yabancı öğrenci 2 ayda Türkiye Türkçesi'ni öğrendi. Eğitimlerini tamamlayan yabancı öğrenciler, Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti

Giriş Tarihi: 23.8.2013
Yunus Emre Enstitüsü'nün yaz bursu programında Türkiye Türkçesi'ni öğrenmek için 2 ay boyunca TÖMER Bursa Şubesi'nde eğitim gören 28 öğrenci, Bursa'dan ayrılmadan önce Büyükşehir Belediyesi'ni ziyaret etti. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç'ün ağırladığı öğrenciler, Bursa'da çok keyifli zaman geçirdiklerini söyledi. Türkçe'yi akıcı şekilde konuşan öğrencilerden Romanyalı Eda Zarife Livia, Bursa'yı çok sevdiğini ve en kısa zamanda yeniden geleceğini söyledi. Afgan Yavash Turan ise özellikle Bursa'nın doğal güzelliklerini çok beğendiğini belirterek, Bursa'da kaldığı süre içinde dilinin daha da geliştiğini belirtti. Gürcistanlı Berdia Rokhvadze de Bursa'ya geldiği için çok şanslı olduğunu ifade ederek, "Bu program Türk kültürünü tanımamız açısından önemliydi. Bursa'da tarihi yerleri çok sevdim, özellikle Karagöz ve Hacivat ilgimi çekti" dedi. Mısır'ın başkenti Kahire'den programa katılan Yehia Mohamed de Mısırlıların Türkiye'yi çok sevdiğini, kendisinin de Bursa'yı da çok beğendiğini belirtti. Saraybosna'dan Bursa'ya gelen Amina Babic ise Bursa ile Saraybosna'nın birbirine çok benzeyen iki şehir olduğunu anlattı.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ TANIDILAR
Yunus Emre Vakfı Bursa Temsilcisi Zeynep Dursun ile TÖMER Bursa Basın ve Halkla İlişkiler Sorumlusu Tuncay Karaçam, programa verilen desteklerden dolayı Büyükşehir Belediyesi'ne teşekkür etti. Büyükşehir Belediyesi Başkanvekili Atilla Ödünç, ülkelerinde Türkoloji eğitimi alan öğrencilerin Türkiye'de Türkçe konusunda eğitimlerini geliştirmelerinin önemli olduğunu söyledi. Başkanvekili Ödünç, öğrencilerle tek tek sohbet ederek, "Bursa'da eğitimlerini tamamlayan öğrencilerimiz, hem Türk kültürünü yakından tanıdı, hem de Bursa'nın güzelliklerini yerinde görme şansı buldu. Öğrencilerimizin Türkçesi de gayet akıcı. Öğrencilerin, daha sonra yeniden ülkemize ve Bursa'ya geleceklerine inanıyorum. Umuyorum ki öğrencilerimiz, gönüllü turizm elçileri olacaklar" diye konuştu.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bursa'da 2 ayda Türkçe öğrendiler
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN