Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bİr koltukta beş karpuz taşıyor

Giriş Tarihi: 1.9.2013

On parmağında on marifet tanımı tam da ona göre. Diş hekimi, Bursa Golf Kulübü Başkanı, Bursa Felsefe Kulübü Başkanı, siyasetçi ve Felsefe Gazetesi yazarı Gürkan Kaya SABAH Bursa'nın konuğu oldu

Bursa Felsefe Kulübü'nün başkanlığını yürüten, felsefeyi ve felsefik öğretileri hayatının her alanında içselleştirmiş olan, felsefe açısından şu ana kadar biriktirdiklerini bir internet gazetesi ile önce Bursa'ya sonra Türkiye'ye ve ardından tüm dünyaya duyurmayı amaçlayan Gürkan Kaya'nın asıl işi diş hekimliği. Türkiye'nin ilk golf antrenörü olan ve golfe olan tutkusunu her fırsatta dile getiren Kaya, yine felsefeden yola çıkarak vatandaş sorumluluğu doğrultusunda siyasetle de ilgileniyor. Kaya'nın yönetiminde yer aldığı ya da üyeliğinin bulunduğu sivil toplum kuruluşlarını sayısı ise saymakla bitmiyor. Kaya'nın Felsefe Kulübü Başkanlığı kesinlikle tesadüf değil. Felsefenin hayatında her zaman yeri olduğunu söyleyen Gürkan Kaya, lise yıllarından bu yana yakından ilgilendiği felsefeyle ilgili bir meslek seçmek istemiş ancak ailesinin ekonomik ve sosyal şartları hatırlatmasıyla doktorluk, avukatlık ve mühendislik dallarına yönlendirilmiş. Sonunda başarılı bir diş hekimi olan Kaya, "Şu anda felsefeyi hayatımın merkezine oturttum ve belki de felsefe ile akademik olarak ilgilenmediğim için bu kadar mutluyum" diyor. 2010 ve 2012'de Bursa'da uluslararası felsefe kongreleri düzenlediklerini hatırlatan Kaya, "Keşke her ilde böylesi geniş kapsamlı kongreler düzenlenebilse ve felsefe her yere yayılabilse. Eğer biz felsefe ile yakından ilgileniyor olsaydık, bugün yaşanan savaşların hiçbiri olmazdı. Bugün sadece fikir ve düşünce savaşları olurdu" diyor.

'GOLFTE SAYGI VAR'
Edindiği tüm uğraşların aslında doğada var olduğuna ve insanların bakıp görmek konusunda eksiklerinin bulunduğuna dikkat çeken Gürkan Kaya, Bursa Golf Kulübü'nün de başkanı. Kaya, golfle ilgili düşüncelerini ise şöyle anlatıyor: "İnsanlar 'Ben açım, felsefeden bana ne' diyor. Felsefe yapma, kafa ütüleme anlamına gelen sözler bizim için hayata bakış biçimi olmuş. İnsanlar içlerindeki savaş duygusunu en basitinden futbol izlerken ortaya koyuyor. Ama golf öyle değil. Golfte şiddet yok, saygı var. Hiçbir Golf oyununda bir insanın bir insana şiddet uyguladığını göremezsiniz. Golfün temeli saygıdır, insanın kendisine, doğaya, rakibine saygısı vardır. Golf ile felsefe birbirini tamamlayan düşünceler içerir ve bu nedenle ben bu ikisini hayatıma katarken büyük bir keyif aldım."

DÜNYADA BİR İLK
Felsefe gazetesiyle enteresan bir yolculuğa çıkan Gürkan Kaya, gazetelerinin modelleme olarak Türkiye'de ve hatta dünyada bir ilk olduğunu belirtiyor. Böyle bir oluşumun bir anda ortaya çıkmadığını felsefe ile ilgili birikimlerini değerlendirmek, dünyaya duyurmak söz konusu olduğunda geliştiğini anlatan Gürkan Kaya, "Bu bir ekip çalışmasının sonucu, birikimlerimizi paylaştığımız, tarlaya ektiklerimizi biçtiğimiz çok yeni bir oluşum. Burada sadece akademisyenler yok öğrenciler ve hatta işledikleri konuyu etik olarak felsefik açıdan inceleyenler de yer alıyor" şeklinde konuşuyor. Hekimlikle felsefenin göbekten bağlı işler olduğunu da ifade eden Kaya, "Sağlık hizmetleri vicdanla yapılır. Hekim olmanın birinci şartı vicdanlı olmaktır, hekimliğin birinci kuralı da vicdanına hesap verebilmektir. Vicdana hesap verebilmenin yolu ise felsefeden geçer. Gördüğünüz gibi özellikle işim yani dişçilik felsefenin tam da göbeğinde durmaktadır. Tıp fakültelerinde öğrencilere öğretilen ilk şey önce zarar verme öğretisidir. Hasta tüm savunmasızlığı ile elinizin altında iken aslında ona istediğiniz her türlü zararı verebilirsiniz, bu son derece mümkündür. Önce zarar verme öğretisi doktorluğun ve felsefenin bir araya gelişinin göstergesidir" diyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bİr koltukta beş karpuz taşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN