Osmangazi Balkanlar'da kardeşiyle kucaklaşıyor

Osmangazi Belediyesi'nin kardeş belediyelerle birlikte gerçekleştirdiği faaliyetler, Balkanlar ile dostluk duygularının gelişmesine katkı sağlıyor

Giriş Tarihi: 6.9.2013
Yunanistan'ın Gümülcine şehrine bağlı Kozlukebir Belediyesi tarafından düzenlenen Alantepe Panayırı ve Yağlı Güreşleri'ne Osmangazi Belediyesi kalabalık bir heyetle katıldı. Yunanistan'a giriş yasağı olduğu gerekçesiyle İpsala sınır kapısından sokulmayan Başkan Mustafa Dündar, krizin iki ülke yetkilileri tarafından kısa sürede çözülmesinin ardından Yunanistan'a giderek Alantepe Panayırı'na katıldı. Dündar'ın yanı sıra Rodop Pasok Milletvekili Ahmet Hacıosman, Kozlukebir Belediye Başkanı İbrahim Şerif ile Türkiye ve Yunanistan'dan bürokratlar da panayırın davetlileri arasındaydı.

7 ASIRLIK GELENEK

7 asırlık geçmişe sahip Alantepe Yağlı Güreşleri'ne Gümülcine'nin yanı sıra Dedeağaç ve İskeçe'den vatandaşlar da ilgi gösterdi. 50 güreşçinin katıldığı ön elemeler kıyasıya bir mücadeleyle başladı. İlk gün güreşlerin tamamlanmasının ardından Osmangazi Belediyesi'nin desteğiyle Alantepe'ye gelen ses sanatçısı Havva Karataş'ın konseri meydanı dolduran yüzlerce kişiye unutulmaz bir akşam yaşattı. Bir günlük krizin çözülmesinin ardından Alantepe Festivali'nin yapıldığı yaylaya çıkan Başkan Mustafa Dündar, "Biz, kavga için değil, dostluk, kardeşlik ve barışın geliştirilmesi için bu topraklara geliyoruz. Dostun evi gönüllerdir, bugün buraya gönülleri yapmaya geldik" dedi. Maksatlarının kardeş belediyeler arasındaki ilişkilerin güçlenmesi, halkaların kaynaşması olduğunu dile getiren Başkan Dündar, "Azınlık olsun, çoğunluk olsun, bizim Yunanlı dostlarımız var. Bu dostlarımızın bir çoğu, kendi içlerinden birisinin Türkiye'nin en büyük belediyelerinden birine belediye başkanı olmamın gururunu yaşadıklarını söylüyor. Ben de, yaşananların bir kenara bırakılıp, var olan dostluk ve kardeşliğin gelişmesi için, bundan sonra da elimizden gelen çabayı göstermeye devam etmeliyiz diyorum. Kurulan güçlü ilişkiler bu gibi hadiselerle baltalanmamalı, buna müsaade etmemeliyiz" diye konuştu. Osmangazi Belediyesi güreşçilerinden Hüseyin Gümüşalan, Alantepe Yağlı Güreşleri'nde baş altı kategorisinde 1'incilik ödülünü kazanırken, güreşlere Selanik, Edirne, Zonguldak ve Bulgaristan'dan çok sayıda pehlivan katıldı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Osmangazi Balkanlar'da kardeşiyle kucaklaşıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN