Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Bilim insanları Bursa'da yetişecek

Büyükşehir Belediyesi'nin Bilim ve Teknoloji Merkezi, sadece Bursa'nın değil çevre illerin öğrencilerinin de eğitim üssü haline geldi

Giriş Tarihi: 13.9.2013
Bilimsel uygulamalı eğitime elverişli yapısıyla Türkiye'nin en kapsamlı bilim merkezi olarak yerini alan Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, öğrenciler kadar büyüklerinde eğlenerek bilgi sahibi oldukları mekan haline geldi.

VATANDAŞLARDAN BÜYÜK İLGİ
Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin açıldığıgünden bu yana büyük ilgi gördüğünü vurgulayan Başkan Altepe, öğrencilerin okullarında öğrendikleri bilgileri, Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde birebir uygulama şansı bulduklarını ve bu durumun da bilime ilgisi olan çocukların kendilerini geliştirmesine olanak sunduğunu söyledi. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin Merinos yerleşkesinde 150 deney düzeneğinin bulunduğunu belirten Başkan Altepe, merkezin TÜYAP Fuar Alanı'nın yanındaki ana binasının da tamamlanmasıyla deney düzeneklerinin sayısının da 250'yi bulacağını ifade etti.

TÜRKİYE'NİN EN KAPSAMLI MERKEZİ
"Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Türkiye'nin en kapsamlı bilim ve teknoloji merkezidir" diyen Başkan Altepe, Bursa'nın bilimsel uygulamalarda da öncü olması ve diğer kentlere örnek teşkil etmesini önemsediklerini vurguladı. Bursa'nın yanı sıra çevre illerden gençlerin de bu merkezden yararlanabileceğini kaydeden Başkan Altepe, "Bursalılar, bu imkanlardan yararlansın istiyoruz. Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi, Türkiye'deki mevcut merkezlerin en kapsamlısı. Bu merkezin oluşturulması için Güney Afrika'dan Kuveyt'e Asya'dan Avrupa'ya kadar her ülkedeki bilim merkezlerini inceledik" dedi. Başkan Altepe, merkezdeki deney düzeneklerinin de bir kısmının yurtdışından alındığını bir kısmının da yerli üretim olduğunu ifade ederek, "Bu deney düzeneklerinin üretimi için de tesisler oluşturuldu. Bu uzun vadeli bir çalışma. Şu an kullanılan deney düzeneklerinin gelecekte de yenilenmesi ve onarımları için gerekli altyapının sağlanması için yerli üretim sistemi oluşturuldu" diye konuştu.

ÖĞRENCİLER PRATİK YAPA CAKLAR

Başkan Altepe, Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nin çalışmalarının Büyükşehir Belediyesi iştiraklerinden Kültür A.Ş.tarafından yürütüldüğünü sözlerine ekleyerek, merkezin bir eğitim alanı olduğunu belirtti. Bursa Kültür A.Ş. Genel Müdürü Rıfat Bakan da Türkiye Bilim Merkezleri Araştırma ve Geliştirme Enstitüsü tarafından okullardaki eğitim programları incelenerek derlenen sistemin Bursa Bilim ve Teknoloji Merkezi'nde hazırlandığını söyledi. Bakan, bu sayede öğrencilerin derslerde gördüklerini merkezde pratik olarak uyguladıklarını dikkati çekti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Bilim insanları Bursa'da yetişecek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN